Zamknij

Konferencja i wystawa w Archiwum Państwowym

12:45, 25.09.2022 SK Aktualizacja: 12:47, 25.09.2022
Skomentuj

Wystawa „Armia Krajowa regionu siedleckiego w materiałach archiwalnych” to przegląd dokumentów poświęconych siłom zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej.

Jej celem jest uczczenie 80. rocznicy powstania tej największej armii partyzanckiej na świecie w latach 1939-1945. Była integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi. Strategicznym celem AK było przeprowadzenie powstania powszechnego przeciwko Niemcom w okupowanej Polsce w ostatniej fazie wojny, którego element stanowiła operacja militarna akcja „Burza” i w jej ramach Powstanie Warszawskie.

Dokumenty prezentowane na wystawie ukazują strukturę organizacyjną AK w regionie siedleckim oraz główne zasady funkcjonowania podziemia i życie codzienne żołnierzy. Poza tym główne czasopisma wydawane przez siedleckie struktury oraz zadania komórek organizacyjnych organizacji ulokowanych w Siedleckim w planie powstania powszechnego. Nie mogło zabraknąć oczywiście materiałów archiwalnych poświęconych partyzanckiej legendzie Podlasia, czyli Oddziałowi Partyzanckiemu Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”.

Dokumenty prezentowane na ekspozycji pochodzą z zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Siedlcach oraz zbiorów Wojskowego Biura Historycznego.

Wydarzenie odbędzie się 27 września o 10.00 w Archiwum Państwowym w Siedlcach. Otwarciu wystawy towarzyszy konferencja naukowa. W programie:
 - Henryk Piskunowicz: Inspektorat Rejonowy Armii Krajowej w Siedlcach.
- Witold Okniński: Siedleccy lekarze w służbie Armii Krajowej.
- Mariusz Olczak: Stan zachowania dokumentów struktur SZP-ZWZ-AK z lat 1939-1945.
- Sławomir Kordaczuk: Materiały dotyczące Armii Krajowej w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
- Anna Kłoś: Powojenne losy członków Oddziału Partyzanckiego AK „Zenona”.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%