Zamknij

Spotkanie z ikonografią na UPH

21.12, 15.09.2022 SK
Skomentuj
REKLAMA

16 września o 18.00 Wydział Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy ,,Spotkanie ze zmartwychwstałym".
 

Wystawa ta będzie okazją do obejrzenia ikon, które powstają na odbywającym się właśnie spotkaniu ikonografów tworzących środowisko Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Szukając tematu przewodniego dla tego pleneru oczywistym było odniesienie do perspektywy, która rozprasza mroki tragedii, jaka bezpośrednio dotyka naszych ukraińskich przyjaciół. Poczucie bezsilności wobec przemocy, rozpacz i ból były też udziałem uczniów Chrystusa – świadków jego męczeństwa. Mimo, że Chrystus zapowiedział swoje zmartwychwstanie, jedni uczniowie uwierzyli w nie dopiero gdy zobaczyli pusty grób, inni gdy spotkali go osobiście. Przywołujemy to doświadczenie zapisane w relacjach ewangelistów.

Do Wesołej, do parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej, gdzie odbywa się spotkanie, nie mogli przyjechać ukraińscy malarze. Przyjechały malarki - żony i siostry, tych którzy bądź są na froncie, bądź czekają na wezwanie do wojska. Niektóre z nich straciły bliskich. Mamy nadzieję, że ikony, które powstały w trakcie pleneru, efekty ich pracy i pracy malarzy z Polski pomogą przezwyciężyć poczucie samotności i zagubienia, zbliżą nas do zrozumienia tajemnicy, która jest fundamentem chrześcijaństwa.

W związku z tym, że wernisaż ten jest zakończeniem i podsumowaniem pleneru, wezmą w nim udział artyści - ikonopisi oraz Mateusz Sora - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, organizator odbywających się od wielu lat Międzynarodowych spotkań ikonopisów.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%