Zamknij

Szykuje się weekend pełen historii!

10:30, 24.07.2021 SK Aktualizacja: 10:33, 24.07.2021
Skomentuj

7 i 8 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie zaprasza wszystkich miłośników lokalnej historii.

Pierwszym wydarzeniem (7 sierpnia o godz. 18.00) będzie otwarcie wystawy archeologicznej w podziemiach Domu Gdańskiego „Dziedzictwo i tożsamość Węgrowa”. Do tej pory w bibliotece prezentowano przedmioty odkryte podczas badań archeologicznych prowadzonych w mieście w
latach 2010–2011 podczas rewitalizacji Rynku Mariackiego i przyległych do niego ulic. Oprócz monet, których odkryto 500 sztuk, znaleziono m.in. fragment zaretuszowanego krzemienia nazywanego skałką albo krzesakiem, element broni palnej zaopatrzonej w zamek skałkowy, glinianą fajkę typu lulki, czy brązową sprzączkę od paska, datowaną na IV w. Kolejne prace z lat 2020–2021 poszerzyły zbiór obiektów archeologicznych z Węgrowa. Wydobyto aż 1155 elementów ceramicznych, monety, biżuterię, guziki, plomby ołowiane carskie, kupieckie i wojskowe, kule muszkietowe, kulę armatnią, elementy ze szkła opalizowanego. Niewątpliwie najważniejszym znaleziskiem okazała się pieczęć Księstwa Mazowieckiego, datowana na przełom XVI i XVII w. Na wystawie „Dziedzictwo i tożsamość Węgrowa” znajdą się obiekty z poprzedniej ekspozycji, jak również te nowo odkryte – ślady działania ludzkiego.

8 sierpnia o godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Markertem, autorem książki poświęconej Natalii Klem. Choć nie urodziła się w Węgrowie, swoje życie związała z tym miastem. I choć nie było ono łatwe, nie oszczędzała jej historia, angażowała się bardzo w działalność społeczną. Od 1940 r. pracowała w sekretariacie wydziału zamiejscowego starostwa sokołowsko-węgrowskiego w Węgrowie jako tłumaczka i sekretarka w wydziale wyżywienia i rolnictwa. Dzięki swojej pracy mogła i pomagała wielu ludziom. Ostrzegała przed przyjazdem Gestapo, dostarczała informacji o agentach, załatwiała fałszywe dokumenty czy ułatwiała fałszowanie spisów rolnych, które zmniejszały dostawy zboża. Pomagała także ludności żydowskiej, za co odznaczona została medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Warto pamiętać o ewangeliczce, sanitariuszce, która opiekowała się rannymi żołnierzami września 1939 r., żołnierza wywiadu Komendy Obwodu „Smoła” – Węgrów, kobiecie, która ryzykowała swoim życiem, by pomóc innym. Wydarzeniami towarzyszącymi tego dnia będą: rozstrzygnięcie konkursu Węgrowski Jarmark Literacki i recital zespołu ART-SENIOR.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%