Zamknij

Łuków wspomina powstanie styczniowe

12:00, 19.01.2020 SK Aktualizacja: 10:03, 21.01.2020
Skomentuj

Łukowski Ośrodek Kultury, Miasto Łuków, Motoweterani Łuków oraz Towarzystwo Fruwającej Muchy zapraszają na Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego.

Rozpoczną się one w środę 22 stycznia 2020 roku o godzinie 16:00 pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza. Tam planowane jest odśpiewanie Hymnu Polskiego, odczytanie Apelu Poległych, złożenie wieńców i zapalenie zniczy, wysłuchanie przemówień okolicznościowych oraz występu łukowskiej orkiestry dętej. Następnie uczestnicy przejdą z pochodniami oraz kosami pod „Mówiące Kamienie” ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego w Parku Miejskim, gdzie również zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Dalsza część uroczystości odbędzie się w Amfiteatrze Miejskim, gdzie wysłuchamy patriotycznej poezji w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK przy wyświetlanych scenach batalistycznych z filmu „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku, który był pierwszą filmową adaptacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. Spacer do miejsc poświęconych pamięci Powstańcom Styczniowym zakończymy przy ich grobie na Cmentarzu Św. Rocha, gdzie również zapalimy znicze i złożymy kwiaty. Uroczystość zakończy capstrzyk odegrany na trąbce przez Antonio Vivo.

Zapraszamy delegacje do składania wieńców i zapalenia zniczy a mieszkańców Łukowa i okolic do włączenia się w to wydarzenie upamiętniające naszych lokalnych bohaterów. Jednocześnie zachęcamy mieszkańców naszego miasta i całej Ziemi Łukowskiej do wywieszenia flag narodowych na swych posesjach i balkonach w dniu 22 stycznia 2020 roku.

Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego mają upamiętnić największe polskie powstanie narodowe. Powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury. Wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych, które na początku toczyły z zaborcą rosyjskim duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%