Zamknij

Gawędy z Wysp Brytyjskich - recenzja "Emigracji"

08:22, 08.06.2019 | KS
REKLAMA
Skomentuj

Emigracja to debiutancka powieść najbardziej nieznanego polskiego autora. Malcom XD to autor kilkudziesięciu krótkich opowiadań opublikowanych w Internecie, docenionych i przeczytanych przez ponad 2 miliony czytelników. Jeden z internetowych utworów, "Ojciec wędkarza", został zekranizowany - w filmie zagrali m.in. Piotr Cyrwus, Anna Radwan, Jan Nowicki.

Tym razem dostajemy powieść w wersji papierowej. Poznajemy losy młodego chłopaka, który po ukończeniu liceum postanowił opuścić małe miasteczko na Podkarpaciu i w celach zarobkowych udał się wraz ze swoim przyjacielem do Wielkiej Brytanii. W lekkim, żartobliwym tonie opowiada o emigracji XXI wieku - istotnym zjawisku politycznym, które nie zostało jeszcze dostatecznie opisane w polskiej literaturze. Dzięki Malcolmowi poznajemy realia dorastania w niewielkim, powiatowym polskim mieście. Na czytelnika czeka również barwny opis przygód w czasie trasy do Londynu oraz historie z życia emigrantów, trudy i radości życia na obczyźnie.

Autor pokazał stereotypy, wady i smutne, a niekiedy ironiczne fakty o Polakach uwidocznione często w dość abstrakcyjnych sytuacjach. Stylistycznie język powieści bardzo przypomina taki, którego używamy na co dzień - czasem jest bez ładu i składu, pojawiają się wulgaryzmy, dygresje czy dłuższa myśl wyrzucona jednym tchem. Tak, jakby opowiadał to nam przypadkowo spotkany znajomy gawędziarz.

Przedstawiona w Emigrantach historia jest czasem ubarwiona, a przez to śmieszy i przyciąga uwagę czytelnika. Nie jest to na pewno typowa powieść z kanonu literatury pięknej, ale książka przeniesiona prosto z Internetu w format książkowy.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone