Zamknij

Stulecie Polskiego Rugby z siedleckimi akcentami

19:27, 26.01.2023 KU Aktualizacja: 19:34, 26.01.2023
Skomentuj

Społeczność rugby niedawno zamknęła rok obchodów 100-lecia Polskiego Rugby. Nie mogło zabraknąć podczas wydarzenia siedleckich akcentów, chociaż rugby w grodzie nad Muchawką dopiero czeka na swoje 45-lecie.

Część obchodów Stulecie Polskiego Rugby miała się odbyć w lipcu 2022 roku we Lwowie (pierwszy mecz drużyny Orła Białego rozegrały tam 9 lipca 1922 roku), ustalenia pomiędzy siedleckim Miejskim Klubem Rugby i Pogonią, a Sokołem Lwów i Lwowską Federacją Rugby były bardzo konkretne. Miał być mecz „Czarni” v „Biali” w miejscu dawnego stadionu Pogoni, a obecnie siedzibie wojsk powietrzno-desantowych, odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej to wydarzenie, wystawa i jubileuszowy komers (tak sto lat temu nazywano bankiet) w dawnym hotelu Krakowskim (tam gdzie w 1922 roku Pogoń podejmowała drużyny Orła Białego). Dziesięć lat temu plany te nie zostały zrealizowane przy obchodach 90-lecia, Ministerstwo Obrony Ukrainy nie wyraziło wtedy zgody na wejście na teren wojskowy zawodników z kraju należącego do NATO. W roku 2022 taka zgoda już nie była problemem, ale przyszedł luty i plany pokrzyżowała rosyjska agresja na Ukrainę…

Z konieczności wszystkie imprezy jubileuszowe musiały się odbyć w kraju. Obchody rozpoczęły się wyświetleniem napisu „Rugby Family” w styczniu na Stadionie Narodowym i emisją prezentacji o 100-leciu Polskiego Rugby w warszawskim metrze w lutym. W kwietniu seniorzy awansowali do Rugby Europe Championship (udział w tym mieli siedleccy zawodnicy o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu), najwyższego poziomu europejskich rozgrywek. W czerwcu ukazała się książka siedlczanina Jacka Wierzbickiego „Stulecie Polskiego Rugby 1921-2021”, podsumowanie stu lat owalnej piłki na prawie czterystu stronach. Lipiec przyniósł Mistrzostwo Europy Rugby 7 Kobiet wywalczone podczas finałów w Krakowie, impreza ta pierwotnie miała się odbyć w Moskwie, ale jak wiele innych została Rosjanom odebrana, a organizację przejął Polski Związek Rugby. W lipcu wyemitowano też kartę pocztową „100-lecie pierwszego meczu rugby w Polsce” z okolicznościowym datownikiem 29.07.2022. Natomiast we wrześniu cieszyliśmy się z 10 miejsca reprezentacji w Pucharze Świata Kobiet 7. W końcu września mieliśmy też bogaty weekend na Wybrzeżu, był mecz Polska U23 v Polska U20 w Sopocie wygrany przez „starszą” młodzieżówkę 27:15,  I Turniej Mistrzostw Polski Kobiet 7, a w ramach Akademii Rugby PZR zorganizował Konferencję Medyczną oraz Kurs medyczny World Rugby Level 1 FAIR (tu z kolei uczestniczyli siedleccy fizjoterapeuci współpracujący z Pogonią). W listopadzie drużyna U20 została 6 zespołem Europy podczas mistrzostw w Lizbonie (zarówno w Sopocie jak i w Lizbonie w składzie reprezentacji grało trzech siedlczan). Z kolei na Ukrainie ukazała się koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) z okolicznościowym datownikiem 09.07.2022 i znaczkiem pocztowym, upamiętniającej „100 rocznicę pierwszy mecz w Polsce i na Ukrainie w rugby”. To jedyny z punktów jaki się udało zrealizować w ramach współpracy siedleckich i lwowskich klubów.

Zakończenie obchodów była „Gala 100-lecia Polskiego Rugby”, trzydniowa impreza w Warszawie z udziałem blisko trzystu gości: działaczy, trenerów, sędziów, zawodników, włodarzy polskiego sportu m.in. Anny Krupki (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki) czy Andrzeja Kraśnickiego (Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego) i mecenasów tego sportu. Impreza składała się z dwóch części, Konferencji poruszającej najważniejsze zagadnienia rugby i Gali podczas której wręczono nagrody 100-lecia. Konferencja składała się z 5 bloków tematycznych. Pierwszy „Klub i reprezentacja - fundamenty rozwoju rugby” był poświęcony zależnościom pomiędzy klubem i reprezentacją narodową. Drugi „Budowanie wizerunku rugby - Jak wykorzystać atuty dyscypliny?” dotyczył analizy informacji o Ekstralidze Rugby w mediach. Trzeci „Szkolenie młodzieży i rola programu Rugby TAG” był o kontynuowaniu ministerialnego programu w klasach VII i VIII. Czwarty „Rugby 7, czyli olimpijska szansa” był o szansie jakie dostało rugby dzięki powrocie do rodziny olimpijskiej. Ostatni, piąty „Zarządzanie w rugby - dobre praktyki, pozytywne wzorce” mówił o ścieżkach rozwoju rugby. Na Gali wręczono odznaczenia Ministerstwa Sportu i Turystyki, Medale 100-lecia PKOl, brązowe, srebrne i złote odznaki Polskiego Związku Rugby oraz specjalne podziękowania dla tych, którzy w ostatnich latach wspierali rozwój rugby w Polsce na różnych płaszczyznach. Jednym z prelegentów podczas Gali był Jacek Wierzbicki z Miejskiego Klubu Rugby, mówił o najważniejszych datach w historii Polskiego Rugby.

Siedlce na Gali 100-lecia reprezentowało sześciu delegatów, Grzegorz Pliszka wiceprezes MKR, Adrian Miałkowski dyrektor Pogoni, Krzysztof Krzewicki Krajowy Oficer, Jacek Wierzbicki reprezentant Polski w EVRA,Jerzy Matwiejczuk trener LA Pogoni, Maciej Kryszczyk kierownik Pogoni, a także byli trenerzy drużyny seniorów Krzysztof Folc, Andrzej Kopyt,  Andrzej Kozak i Stanisław Więciorek.

Na zdjęciu (sam) Jacek Wierzbicki – autor książki w replice koszulki z roku 1922 r., w jakich grała drużyna „Orła Białego”.

Foto i info: Grzegorz Pliszka

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%