Zamknij

ZUS rozsyła numery rachunku bankowego dla przedsiębiorców

12:53, 02.10.2017 | Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
REKLAMA
Skomentuj

Od nowego roku zrobienie przelewu do ZUS będzie tak proste jak opłacenie rachunku za prąd. Posłuży temu numer rachunku składkowego – oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Swój numer otrzymasz listem poleconym. Właśnie ruszyła wysyłka informacji, którą na Mazowszu otrzyma niemal 645 tysięcy przedsiębiorców.

Wysyłka listów poleconych rozpoczęła się 1 października, więc wszyscy otrzymają stosowną informację jeszcze przed końcem tego roku. Adresatów jest wielu - w całym kraju indywidualny numer rachunku składkowego otrzyma 3,6 miliona przedsiębiorców, z czego niemal 645 tysięcy na samym Mazowszu. Na terenie działania siedleckiego oddziału ZUS będzie to ponad 38 tys. osób. Listu należy spodziewać się pod adresem siedziby firmy lub adresem wskazanym jako korespondencyjny.

List polecony to nie jedyny sposób na poznanie numeru rachunku składkowego. Będzie można ustalić go również w każdej placówce ZUS lub poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej (022 560 16 00 lub cot@zus.pl). Przedsiębiorca powinien upewnić się czy zna swój numer najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. To bardzo ważne, ponieważ dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte 31 grudnia. Aby opłacić składki w terminie trzeba będzie posłużyć się nowym numerem rachunku składkowego.

E-składka to duża zmiana względem poprzedniego sposobu opłacania składek. Od nowego roku każdemu przedsiębiorcy zostanie przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, który zastąpi te używane dzisiaj. Będzie zawierać łącznie 26 cyfr, z czego niezmienny dla wszystkich będzie wyłącznie stały numer identyfikujący ZUS – 60000002026. Pozostała część to liczba kontrolna, liczba uzupełniająca oraz NIP danego płatnika, który będzie stanowić ostatnie 10 cyfr numeru rachunku.

Zamiast trzech lub czterech przelewów wystarczy jeden
Oprócz numeru rachunku zmieni się także sam sposób tworzenia przelewu. Do tej pory używano do tego specjalnych formatek. Od 1 stycznia do opłacenia składek przedsiębiorcy będą korzystać ze zwykłego przelewu, czyli takiego, jakim płacimy np. za gaz czy telefon. Co więcej jedyne informacje jakie trzeba będzie wpisać na przelewie to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz indywidualny numer rachunku składkowego. Nowe rozwiązanie pozwoliło więc na zrezygnowanie z konieczności wpisywania wielu dodatkowych informacji. Powinno to zminimalizować zagrożenie błędnego wypełnienia przelewu. E-składka to duże uproszczenie także dlatego, że nie jest już istotne na ile funduszy i ubezpieczeń opłaca się składki – niemal zawsze będzie to tylko jeden przelew. Wyjątkiem są płatnicy, którzy rozliczają składki nie tylko z tytułu prowadzonej działalności ale np. dodatkowo za nianie. Oni otrzymają z ZUS dwa numery rachunków i będą tworzyć dwa przelewy. Jest to jednak niewielka grupa płatników składek.

Więcej informacje o e-składce znajdziesz na stronie internetowej www.zus.pl.

(Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone