Zamknij

Wpadłeś w dziurę, nie daj się wrobić w koszta. Walcz o odszkodowanie!

09:30, 13.01.2022 PM Aktualizacja: 09:39, 13.01.2022
Skomentuj

Dziury, czyli ubytki w nawierzchni po zimie, a raczej po odwilży to nic zaskakującego. Zwłaszcza, gdy nawierzchnie nie są wymieniane na nowe, a jedynie łatane fragmentami z roku na rok. Z tym problemem borykają się także kierowcy już od wielu lat.

Choć pojawiają się ulice, o które zadbano całościowo i doczekały się nowej nawierzchni jak oddana w ostatnim czasie ul. Partyzantów, jest jeszcze sporo do zrobienia, aby kierowcy w Siedlcach byli zadowoleni, a przede wszystkim mogli jeździć bezpiecznie. Czy zaniedbane drogi odbijają się tylko na komforcie jazdy? Jak się okazuje niestety nie. 

Według statystyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach w zeszłym roku (2021), na terenie miasta policja interweniowała przy 40 zdarzeniach, a od 1 stycznia 2022 już przy 6. Mowa tu o zdarzeniach drogowych, których przyczyną szkody poniesionej przez kierowców były ubytki w nawierzchni lub fragmenty infrastruktury drogowej. Najczęściej wymienianymi miejscami, w zeszłym roku, w których dochodzilo do zdarzeń były ulice Składowa, Terespolska, Brzeska, wtedy jeszcze przed remontem Partyzantów i Cmentarna. W obecnym roku natomiast wśród 6 zgłoszeń najwięcej razy policja wzywana była do zdarzeń na ulicy Monte Cassino, gdzie widoczny na zdjęciu ubytek okazał się dużym zagrożeniem nie tylko dla pojazdów, ale także bezpieczeństwa kierowców.

Biorąc pod uwagę fakt, że zdarzenia niosą za sobą konsekwencje finansowe - wymianę opon czy całych kół, bywa, że obu w komplecie, często wahaczy, sworzni i innych elementów zawieszenia, nie licząc pogiętych zderzaków czy porysowanych elementów pojazdów. Przy sytuacjach, w których auto nie nadaje się do jazdy, po zdarzeniu nieuniknione jest wzywanie pomocy drogowej czy lawety.

Wielu kierowców jeździ po miejskich drogach na pamięć, znając już lokalizacje większości dziur w nawierzchniach. Jednak mimo tej znajomości, po każdym sezonie zimowym i porach deszczowych pojawiają się nowe, będące pułapkami dla mieszkańców dziury w drogach.

Użytkownik pojazdu, który został uszkodzony z powodu złego stanu nawierzchni drogi (na przykład dziury), ma możliwość dochodzenia odszkodowania z tytułu wyrządzonej mu szkody. W tym celu, w pierwszej kolejności należy pamiętać o udokumentowaniu powstałych zniszczeń. Najlepiej zgromadzić jak najwięcej dowodów wystąpienia szkody, a także tego, że powstała ona z powodu złego stanu nawierzchni drogi.

Jak zobligować podmiot odpowiedzialny do poniesienia konsekwencji finansowej?

Po zdarzeniu, w wyniku którego ponosimy szkodę, należy wezwać policję, aby potwierdziła zdarzenie i jego skutki odpowiednio sporządzoną notatką. Następnie po ustaleniu podmiotu odpowiedzialnego za daną drogę (krajową, powiatową, miejską, gminną - lista wykazu dróg miejskich dostępna jest na stronie Urzędu Miasta) za pośrednictwem ubezpieczyciela, który złoży odpowiednie oświadczenie i zgłosi sprawę do Towarzystwa, w którym ubezpieczone jest miasto lub jednostka/podmiot odpowiedzialny za stan danej drogi, otrzymamy numer polisy i najprawdopodobniej wzór oświadczenia zdarzenia. Numer polisy i nazwa towarzystwa dostępna jest dla użytkowników poszkodowanych, jednak wszelkie informacje można uzyskać za pomocą ubezpieczyciela lub drogą telefoniczną. Po zgłoszeniu szkody miasto i/lub inny podmiot zostanie obciążone adekwatnymi kosztami naprawy.

Jednym z obowiązków jednostek terytorialnych jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Co za tym idzie dbanie również o infrastrukturę i stan dróg, którymi poruszają się kierowcy i inni użytkownicy. Zatem podmioty zarządzające drogami są zobowiązane do utrzymywania ich w należytym stanie. Przy czym przez utrzymanie drogi rozumie się w szczególności wykonywanie robót konserwacyjnych i porządkowych oraz odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej. 

Jeżeli więc zostanie już wykazane powstanie szkody, związek przyczynowy pomiędzy zaniechaniem zarządcy a szkodą oraz ustalony podmiot odpowiedzialny do jej naprawy, należy wystąpić z żądaniem odszkodowania. 

Zważając, że mimo prac remontowych, stan dróg, którymi się poruszamy, pozostawia wiele do życzenia, warto znać swoje prawa i korzystać z pojazdu nie martwiąc się o zasób swojego portfela. A w przypadku zaliczenia dziury ze skutkiem wymagającym fachowej pomocy mechanika, żądać odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego za zdarzenie, którego padliśmy ofiarą w skutek złego stanu dróg. 

 

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%