Zamknij
REKLAMA

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność

18:16, 21.01.2021 | BC
Skomentuj
REKLAMA

Posiadanie psa to oczywiście duża radość, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, która wiąże się także z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga.

Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Dlatego kierujemy apel do właścicieli czworonogów o przestrzeganie ich obowiązków w tym zakresie. Pamiętajmy, że beztroska podczas opieki nad psem może mieć tragiczne skutki.

,,Mój pies na pewno nie ugryzie lub nic nie zrobi” - takie zdanie najczęściej słyszą osoby, które zwracają właścicielom czworonoga uwagę na fakt, że nie jest on na smyczy. Niestety z takim tłumaczeniem spotykają się również garwolińscy policjanci, którzy reagują na tego rodzaju nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli psów.

Przecież nigdy tak naprawdę nie wiemy do końca, jak zwierzę się zachowa w danym momencie. Przecież w przestrzeni medialnej często odnotowywane są przypadki, kiedy to pies zaatakował nawet swojego opiekuna! Poza tym nikt z nas nie ma też obowiązku domyślania się, jak zareaguje biegnący do nas luzem szczekający pies sąsiada.

Dlatego tak ważne jest, aby zwierzę było pod właściwą opieką do czego zobowiązuje, m.in. art. 77 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego dyspozycją "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”, ale nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo.

Drugim niebezpieczeństwem, jakie sami mieszkańcy przekazują funkcjonariuszom jest pozostawienie otwartych posesji po których luzem biegają psy. Wielu mieszkańców wykazuje się w tym zakresie całkowitą beztroską. A przecież tego typu zachowanie może mieć tragiczne skutki!

Wyobraźmy sobie np. sytuację, kiedy to dziecko idzie drogą, a z bramy wybiega do niego pies, który według właściciela ,,nie gryzie”. Pytanie, czy te dziecko musi przechodzić traumę oczekując, jak zachowa się zwierzę?

Zastanówmy się, czy chcielibyśmy, aby przez taką stresującą sytuację musiało przechodzić ,,moje dziecko”? - chyba odpowiedź na to pytanie jest, aż nadto oczywista.

Przy pozostawianiu otwartych posesji na których znajdują się zwierzęta, jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo - mówimy to o zagrożeniu w ruchu drogowym dla kierowców. Często otrzymujemy bowiem zgłoszenia od kierowców dotyczące niewłaściwego zachowania przez właścicieli psów, co w przypadku nagłego wybiegnięcia psa skutkuje nie tylko śmiercią zwierzęcia, ale również prowadzi do groźnych wypadków, gdy np. kierowcy chcąc ominąć zwierzę wbiegające wprost pod ich pojazd, tracą panowanie nad samochodem.

W tym roku do garwolińskiej policji trafiły już 3 zgłoszenia dotyczące kolizji drogowych z udziałem psów.

Przypominamy, że w przypadku nadzoru nad zwierzęciem nie chodzi jedynie o fakt, że może ono kogoś zaatakować, ale także o jego własne bezpieczeństwo.

Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy do właścicieli i opiekunów psów o niewypuszczanie zwierząt bez nadzoru! 

Prosimy również o zabezpieczenie swoich posesji i mieszkań przed ucieczką zwierząt, a także nienarażanie innych na agresywne zachowanie psa.

Kto powinien się zająć bezpańskim psem?

Za obowiązek sprawowania opieki nad bezpańskimi zwierzętami odpowiedzialna jest gmina. Szczegóły i zakres tej opieki określa Ustawa o ochronie zwierząt:

Art.11.1. Zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin.

Art.11a.1. Rada gminy wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 11 ust. 1, określa, w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

2.Program, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:

1)zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;

3)odławianie bezdomnych zwierząt;

5)poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;

6)usypianie ślepych miotów;

8)zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

(BC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%