Zamknij
REKLAMA

Nowe zalecenia biskupa siedleckiego

15:48, 17.10.2020 | L.K
Skomentuj
REKLAMA

Biskup siedlecki Kazimier Gurda wydał komunikat, który dotyczy wprowadzenia w Polsce nowych obostrzeń sanitarnych. Dotyczą one również udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych. 

Biskup informuje, że od 17 października zostaje wprowadzony przepis, że zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku, gdy zgromadzenie odbywa się: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni w obszarze żółtym albo 1 osoba na 7 m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. Na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. Biskup ordynariusz udziela, do odwołania, ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej i osobom przebywającym na jej terenie.
Oznacza to, że nieobecność na mszy św. niedzielnej i w święta nakazane nie jest grzechem. Jednocześnie zobowiązał osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie ze wspólnotą Kościoła poprzez uczestniczenie we mszy św. transmitowanej w radiu, telewizji lub internecie. Zachęcił, przy zachowaniu roztropności i wszystkich zaleceń sanitarnych, do udziału w Eucharystii w dni powszednie, kiedy gromadzi się zazwyczaj mniejsza ilość wiernych niż w niedzielę.
Biskup Gurda przypomniał o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk oraz o obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta. Maseczek lub przyłbic winni używać wszyscy przebywający w przestrzeni wspólnej budynków kościelnych i parafialnych, zarówno duchowni jak i świeccy, w czasie liturgii i poza nią. Wyjątek dotyczy tylko kapłana, który przewodniczy liturgii, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu.
Biskup odniósł się również do udzielania komunii. Podkreślił, że podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, jeżeli o to proszą. Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.
W kwestii sakramentu pokuty ordynariusz przypomniał, że właściwym miejscem jego sprawowania jest konfesjonał, jednakże z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć także poza nim. W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament, np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i większej odległości między penitentem, a spowiednikiem. Nie można jednak spowiadać w mieszkaniach duchownych. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale, należy zabezpieczyć kratki folią, która ma być często zmieniana lub dezynfekowana. Mając na uwadze bezpieczeństwo kapłanów i wiernych zalecił, aby na czas, gdy parafie znajdują się w obszarze objętym strefą czerwoną, zostały zawieszone spotkania wszystkich grup parafialnych, odbywające się w salkach duszpasterskich.
Jednocześnie biskup diecezjalny stwierdził, że informacje dotyczące organizowania na cmentarzach nabożeństw czy liturgii w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zostaną podane w odrębnym komunikacie.
Poprosił o modlitwę o powrót do zdrowia kapłanów oraz wiernych naszej diecezji zakażonych koronawirusem, a także o siły fizyczne i duchowe dla wszystkich, którzy poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej, a zwłaszcza dla pracowników służby zdrowia. W kościołach, po każdej mszy św., zanoszona będzie błagalna suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…”, a do modlitwy wiernych zostanie dołączone wezwanie o ustanie epidemii.

(L.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

WierzącyWierzący

4 12

KORONAWIRUS TO NARZĘDZIE SZATANA, które ma zniszczyć m.in. Eucharystię. Pomyślmy tylko - miliony Katolików zostało odciętych od przyjmowania Najświętszego Ciała i Krwi Boga. Na całym świecie dochodzi do nieprawdopodobnych profanacji w przyjmowaniu Jezusa Chrystusa Eucharystycznego-Oto szyderczy śmiech szatana !A to wszystko w "ROKU EUCHARYSTII" Atak ten przetestował WIARĘ Katolików: Kapłanów,Biskupów,Kardynałów i nas świeckich.To proces oddzielenia ziarna od plew..Widzimy w jak krótkim czasie udało się szatanowi odciąć nas od "źródła życia" a także doprowadzić do niezliczonych świętokradztw i profanacji. Pamiętajmy,że Kościół,który przestaje uczestniczyć w Eucharystii umiera na całym świecie ponieważ Kościół żyje dzięki Eucharystii !!! Przerażającym jest,że wchodząc do Kościoła musimy zakrywać twarz przed Bogiem..szatan pozakrywał nam usta tak,że nie możemy już śpiewać na Chwałę Bogu..Zamiast Wody Święconej mamy płyn do dezynfekcji.. Zanika wiara..wiemy jak bardzo szatan boi się wody święconej..Ten diabelski plan polega również na tym by wszystkich nas wyziębić, zniszczyć wzajemną miłość.. Zostaliśmy odcięci od bliskich,zakazano nam zbliżania się do siebie, ściskania, podawania dłoni na powitanie, pożegnanie..Ludzie patrzą na siebie z odrazą,widzimy wielką wrogość i agresję tych,którzy noszą maski do tych którzy "choćby przypadkowo ich zapomnieli.." 22:59, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WierzącyWierzący

3 11

Coraz więcej lekarzy i naukowców powstaje na całym świecie i przerywa milczenie by mówić PRAWDĘ,że nie ma żadnej pandemii !!! Aktualnie diabeł na powrót napędza tę psychozę strachu m.in po to by doprowadzić do "wyszczepienia" jak największej liczby ludzi na całym świecie po to by zabić ciało i przede wszystkim dusze..To czas Apokalipsy i musi wypełnić się wszystko co zapisane w Piśmie Świętym ,musi przyjść wpierw to wielkie odstępstwo.. Pokuta,Pokuta,Pokuta !!! Fatima 1917r 23:00, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WierzącyWierzący

3 12

Polsko pamiętaj, że Twój Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, ponieważ jest Trzykroć Święty,Święty,Święty !!! Każda osoba przyjmująca Komunię Świętą z Rąk Kapłańskich jest bezpieczna !!!
Kapłan po pierwsze ma konsekrowane dłonie. Kapłan po drugie jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący, więc Kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim, jakiego oczekuje pan minister zdrowia, lecz także Kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym, czyli łaski. I żadne udzielanie Komunii Świętej do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi roznoszeniem jakichkolwiek wirusów, bo to jest Akt Święty. Pan Bóg uzdrawia a nie zaraża !!! 23:02, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ziutkaziutka

8 3

ciemnogród... i tyle w temacie. 11:12, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA