Zamknij

Anna Radzikowska: Skupieni na młodzieży

08:53, 17.10.2020 MM Aktualizacja: 08:53, 17.10.2020
Skomentuj

Rozmowa z Anną Radzikowską, kierującą siedleckim OHP.

Jaka jest historia Ochotniczych Hufców Pracy?

Junackie Hufce Pracy powstały 22 września 1936 roku na mocy dekretu prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Ich głównym celem było zapewnienie dokształcenia, nauczenie zawodu, przeszkolenie wojskowe (mężczyźni) oraz - jak można przeczytać w broszurze z 1936 roku „Co to są JHP” - wychowanie bezrobotnych młodych kobiet i mężczyzn w wieku 18-20 lat „na dobrych obywateli, przyszłych obrońców kraju i rzetelnych ludzi pracy”. Dwa lata po powstaniu do JHP zaczęto powoływać również absolwentów szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych. 

Czy w strukturach Junackich Hufców Pracy były jakieś znane osoby?

Tak, junakami byli na przykład: Karol Wojtyła, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Janek Bytnar „Rudy” czy Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. 

Czym zajmowały się osoby młode należące wówczas do Junackich Hufców Pracy?

Mężczyźni budowali drogi, boiska, strzelnice i stadiony sportowe; usypywali wały przeciwpowodziowe, zajmowali się regulacją rzek i potoków górskich; wykonywali prace melioracyjne, a w miarę narastania zagrożenia wojennego - fortyfikacje. Brali także udział w budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz portu i miasta Gdyni. Z kolei kobiety skupione w żeńskich kompaniach pracy zajmowały się krawiectwem, tkactwem oraz ogrodnictwem, hodowały zwierzęta gospodarskie, uczyły się prowadzić gospodarstwo domowe. 

Czy Junackie Hufce Pracy działały bez przerwy?

Niestety nie. II wojna światowa przerwała ich działalność, ale nie zakończyła służby dla ojczyzny. Jeden z batalionów walczył w kampanii wrześniowej pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Ostatnia, tragiczna karta w historii JHP została zapisana w 1940 r. - wśród zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu znaleźli się byli junacy oraz ich instruktorzy i dowódcy .

Jak w Siedlcach upamiętniona została rocznica powstania JHP?

Do naszej jednostki zaprosiliśmy młodych ludzi - naszych obecnych wychowanków i absolwentów, aby w formie prezentacji multimedialnej przestawić im historię OHP. Młodzież dowiedziała się także, że obecnie Ochotnicze Hufce Pracy są państwową jednostką organizacyjną, której celem jest oddziaływanie na młodzież ze środowisk patologicznych oraz młodzieży wykształconej. Wieloletni, emerytowany już pracownik jednostki Waldemar Szmurło - który przepracował w strukturach OHP ponad 35 lat - przybliżył słuchaczom mało znane fakty z historii OHP, wspominał działania podejmowane przez młodzież i kadry siedleckich jednostek dawniej i obecnie. Ponadto przygotowane zostało miejsce, w którym młodzież mogła zobaczyć różne przedmioty związane z historią OHP, puchary i dyplomy zdobywane w licznych konkursach i turniejach przez młodzież.

OHP wpisane jest w siedlecki pejzaż edukacyjny. Czy mogłaby pani powiedzieć jak wygląda wasza codzienna praca, do kogo jest adresowana?

Nasze działania skupiają się głównie na młodzieży - uczestnikach OHP. Prowadzimy z młodymi ludźmi dwukierunkowe działania, tzn. opiekuńczo-wychowawcze oraz aktywizacyjno-doradcze. Wychowawcy z Hufca Pracy są opiekunami młodzieży w szkole, organizują im spotkania kulturalno-oświatowe oraz o tematyce profilaktycznej, proponują różne rodzaje aktywności w czasie wolnym w okresie ferii zimowych oraz wakacji. Ciekawą formą spędzania wolnego czasu są np. tygodniowe obozy wakacyjne w interesujące miejsca naszego kraju. Od początku uczestnictwa w hufcach pracy młodzież jest także objęta opieką doradcy zawodowego, pośrednika pracy i specjalisty do spraw rozwoju - którzy działają w naszej drugiej jednostce - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Pracownicy starają mu się pomóc wytyczać ścieżkę kariery zawodowej i pilotują przygotowanie zawodowe u konkretnego pracodawcy, u którego młody człowiek odbywa praktyki. 

Czy zakończenie nauki w OHP to koniec waszego kontaktu z uczniami?

Oczywiście, że nie. Nasi absolwenci są monitorowani przez nas do 25 roku życia, aby w momencie, kiedy będą potrzebować pomocy związanej, np. z zatrudnieniem albo dokształcaniem - mogli uzyskać wsparcie od nas. Naszym absolwentom oferujemy szereg ciekawych warsztatów, kursów i szkoleń kwalifikacyjnych, aby odważnie zawalczyli o siebie i swoją przyszłość na rynku pracy.     Rozmawiała: Monika Mikołajczyk
 

(MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%