Zamknij
REKLAMA

Przeciw epidemii. W trosce o mieszkańców

12:00, 05.04.2020 | IR
Skomentuj
REKLAMA

W związku z koronawirusem łukowski magistrat zaprzestał obsługi interesantów. Zaangażował się jednak w akcję informowania mieszkańców, gdzie uzyskają pomoc.

Miasto Łuków, popierając społeczną inicjatywę #zostańwdomu, poprosiło mieszkańców o odpowiedzialne zachowanie w czasie panującej aktualnie trudnej sytuacji epidemicznej. Szczególny apel skierowany został do osób starszych, które powinny udawać się na zakupy czy do apteki jedynie w sytuacjach naprawdę koniecznych. A jakie były przedsięwzięcia samorządu miejskiego i jednostek podległych mające na celu ograniczenie występowania potencjalnych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Łukowie?

 

Ograniczenia w magistracie

Urząd Miasta w trosce o bezpieczeństwo sanitarne mieszkańców oraz swoich pracowników zrezygnował m.in. z bezpośredniej obsługi interesantów. Odwołane zostały przyjęcia mieszkańców przez burmistrza, wprowadzono też obostrzenia w poruszaniu się w budynku magistratu. Do urzędu można się dostać tylko głównym wejściem. Zamknięte dla interesantów zostały ponadto budynki wydziałów zlokalizowane poza główną siedzibą urzędu przy ul. Piłsudskiego. Praca Urzędu odbywa się na bieżąco.

Od czwartku, 26 marca, przyjmowanie dokumentów w formie papierowej odbywa się wyłącznie na zasadzie wrzucenia ich do specjalnej urny wystawionej na parterze budynku przy ul. Piłsudskiego 17. Urzędnicy magistratu sugerują jednak załatwianie swoich spraw za pośrednictwem poczty e-mail, platformy ePUAP, telefonicznie bądź w ostateczności drogą pocztową. Na dokumentach należy podać dane kontaktowe: numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej, a do wniosków należy dołączać wymagane załączniki oraz w razie konieczności potwierdzenie opłaty.

W trosce o wspólne dobro podczas trwania epidemii koronawirusa do odwołania zawieszona została fizyczna działalność kas w budynku Urzędu Miasta, wobec czego wszelkie należności powinny być dokonywane za pomocą bankowości elektronicznej. W przypadku naliczenia odsetek od nieterminowych wpłat (np. w przypadku braku możliwości dokonania zapłaty poprzez bankowość elektroniczną) będzie możliwość złożenia przez podatnika stosownego wniosku o udzielenie ulgi w spłacie, na podstawie Ordynacji podatkowej.

 

...i nie tylko

Żeby ograniczyć potencjalne ogniska koronawirusa, łukowski samorząd zamknął do odwołania miejskie place zabaw i zawiesił handel na targowisku miejskim przy ul. Prusa. Ponadto na mocy ogólnokrajowych przepisów wstrzymana została działalność instytucji kultury, miejsc rozrywki i innych, do których zaliczyć można Łukowski Ośrodek Kultury i Kino Łuków, Miejską Bibliotekę Publiczną w Łukowie, a także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie. Z kolei zamknięte fizycznie placówki oświatowe realizują program nauczania w oparciu o ogólnokrajowe przepisy i zarządzenia. Drogą elektroniczną odbywa się także rekrutacja do miejskich szkół i przedszkoli.

Ze względów epidemicznych ograniczono także funkcjonowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łukowie, który odbiera niemożliwe do segregowania w sposób konwencjonalny odpady jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jak podkreślają władze spółki, Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Łukowie pracuje poza tym w normalnym trybie co oznacza, że w mieście nie jest zagrożony odbiór odpadów komunalnych oraz ścieków, a także doprowadzanie wody mieszkańcom. Ponadto nie są zagrożone dostawy energii cieplnej produkowanej w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Łukowie.

W związku z zaistniałą sytuacją władze miasta przygotowują też pakiet wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych trudną sytuacją. Przedsiębiorcy, którzy wstrzymali działalność gospodarczą w związku z epidemią koronawirusa, mogą zostać zwolnieni z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Szczegóły na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Miasto poprosiło podmioty prywatne (m.in. sklepy wielkopowierzchniowe) o zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli chodzi o przebywanie na ich terenie dużej liczby osób. Samorząd zaapelował też do mieszkańców o otoczenie szczególnym wsparciem - również psychologicznym - seniorów i najmłodszych mieszkańców miasta. Osoby wymagające pomocy chociażby w organizacji zakupów bądź pragnące bezinteresownie pomagać potrzebującym, mogą kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łukowie.

 

Gdzie po pomoc?

Na słupach oraz tablicach ogłoszeniowych należących do miasta, a także - dzięki porozumieniu z Łukowską Spółdzielnią Mieszkaniową - na klatkach schodowych bloków wielorodzinnych na osiedlach mieszkaniowych pojawiły się plakaty z numerami telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Oddziału Zakaźnego SP ZOZ w Łukowie, a także Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponadto informacje te będą widnieć na terenie wspólnot mieszkaniowych, których administratorem jest Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie.

Urząd zachęca też zarządców pozostałych wspólnot mieszkaniowych do pobrania plakatów ze strony internetowej oraz samodzielnego wydrukowania i rozwieszenia ich na terenie wspólnot. Ponadto mieszkańcy są informowani za pomocą komunikatów głosowych o konieczności pozostania w domu i unikania skupisk ludzkich.

A oto te ważne telefony, które podaje Urząd Miasta:

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łukowie: (25) 798-21-96 i (25) 798-21-97;

- Oddział Zakaźny SP ZOZ w Łukowie: (25) 798-20-00, wewn. 291 i 293;

- Urząd Miasta w Łukowie: (25) 798-30-01;

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łukowie: (25) 798-03-32;

- infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie koronawirusa: 800-190-590.

 

ARTYKUŁ DO PRZECZYTANIA W NAJNOWSZYM NUMERZE "ŻYCIA SIEDLECKIEGO". ZACHĘCAMY DO POBIERANIA W WERSJI ELEKTRONICZNEJ!!!

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA