Zamknij
REKLAMA

Polskie prognozy na temat przebiegu pandemii

12:05, 31.03.2020 | SK
Skomentuj
REKLAMA

Model opracowany przez spółkę Exmetrix zajmującą się prognozowaniem społecznym i gospodarczym zakłada, że liczba osób, które będą zarażone koronawirusem wyniesie około 9 tysięcy. Prawdopodobnie stanie się to do 20 kwietnia.

Z modelu wynika również, że epidemia potrwa u nas nieco dłużej niż w Chinach. Eksperci szacują, że najwięcej przypadków koronawirusa ujawni się około 50 dni po pacjencie zero, czyli w okresie 28.03.2020 – 08.04.2020. Dziennie może to być nawet 400 osób z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Według badań liczba ta będzie wzrastała do 8-15 kwietnia, ale już po Wielkanocy nastąpi wyraźne spowolnienie. 

Prezes Exmetrix Zbigniew Łukoś tłumaczy, skąd wzięły się te liczby: „W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje m.in. dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, oraz dyscypliny społeczeństwa obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji”.

Model powstał na podstawie obserwacji krajów, w których koronawirus uczynił więcej szkód oraz tych wcześniej dotkniętych zarazą, m.in. Japonii, Chin, USA czy Korei. Przy tworzeniu tej prognozy założono, że wszystkie podane dane są wiarygodne oraz nic nie zatajono. Wykorzystano następujące obszary informacyjne:
- Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach
- Czynniki meteorologiczne
- Stan opieki zdrowotnej w danym kraju
- Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca, i otyłość.
- Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku.
- Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.

Dla dociekliwych więcej danych tutaj.

fot.:medonet.pl

 

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%