Zamknij

Zanim zaczniesz działać - pomyśl!

08:25, 18.01.2020 KS Aktualizacja: 08:26, 18.01.2020
Skomentuj

Za nami kolejna odsłona kampanii Widzę - rozmawiam - reaguję. 14 stycznia w Urzędzie Miasta Siedlce 272 osoby z dwóch siedleckich szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Mikołaja Kopernika oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego wzięły udział w spotkaniu w ramach kampanii  Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież.

Dopamina…

Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiadający za poziom energii, nastrój, chęć do podejmowania działań, pełniący także wiele ważnych funkcji (m.in. odpowiada za ciśnienie krwi, działanie gruczołów endokrynnych, wpływa na gospodarkę hormonalną). Okazuje się, że zarówno nadmiar, jak i niedobór dopaminy są dla organizmu człowieka uciążliwe. Kiedy jest jej za mało, obniża się poziom motywacji, można odczuwać niechęć do wykonywania czynności, niski poziom mają osoby cierpiące na chorobę Parkinsona czy na ADHD. Nadmiar dopaminy może z kolei wpływać na podejmowanie ryzykownych zachowań- tłumaczyły podczas spotkania z młodzieżą Monika Mikołajczyk (SP 11, IPA Region Siedlce) oraz Edyta Biarda (CKU).

Dlaczego dopamina pojawiła się w kontekście mówienia o uzależnieniach? Przede wszystkim z powodu wpływu środków zmieniających świadomość na zwiększenie ilości wytwarzanej dopaminy. Chodziło o to, by zwrócić uwagę na mechanizmy działania uzależnienia. W czasie zajęć mówiono również na temat sposobów na pobudzenie organizmu do wydzielania dopaminy w nieszkodliwy sposób (m.in. dieta, aktywny tryb życia) oraz o powodach, dla których młodzi ludzie sięgają po używki.

Spoofing, phishing, ransomware…

Dorota Grochowska oraz Iwona Kurzawska (Bank Pekao S.A.) przedstawiły problem cyberbezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki działań e- przestępców oraz cyberhigieny, czyli zwykłych, codziennie podejmowanych działań podnoszących bezpieczeństwo online. W czasie spotkania zwróciły uwagę, że co 7 osoba korzystająca z Internetu padła ofiarą cyberprzestępstwa, przeważnie na skutek własnego błędu lub nieuwagi. Przestępcy działający w sieci mogą zaatakować na wiele sposobów. Spoofing, phishing, ransomware, pharming, sniffing, infekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem- to tylko niektóre z nich. Co jako użytkownicy możemy zrobić? Prowadzące zwróciły uwagę na codzienną cyberhigienę użytkowników sieci, m.in. konieczność zainstalowania antywirusa, ograniczonego zaufania podczas korzystania z  publicznego wi-fi, zwracania uwagi na to co instalujemy na swoim komputerze czy smartfonie, na jakie strony wchodzimy, co udostępniamy innym.

Gdy zaufamy ludziom w sieci…

Przedstawiciel Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach asp. szt.  Sławomir Stefaniak zwracał uwagę na aspekty dotyczące zachowań w kontekście przestrzegania przepisów prawa. Rozmowa z uczestnikami zajęć dotyczyła sytuacji, w których najczęściej dochodzi do łamania prawa przez młodych ludzi. Przedstawiciel KMP zwrócił uwagę, że często przychodzi płacić wysoką cenę za brak świadomości lub łatwowierność.

Aktywni i bezpieczni

Były to pierwsze z trzech zajęć dedykowanych uczniom szkół ponadpodstawowych z Siedlec skoncentrowane wokół problematyki szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W zajęciach prowadzących wspierali także przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach: Elżbieta Cała, Maria Lech oraz Piotr Kowalczuk. Jak zawsze z młodymi ludźmi spotkał się Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce, który sprawuje patronat nad kampanią.

Patronat medialny nad kampanią sprawuje „Życie Siedleckie”.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%