Zamknij

Sposoby na trudne emocje w świecie realnym i wirtualnym

13:37, 12.12.2019 KS Aktualizacja: 13:37, 12.12.2019
Skomentuj

11 grudnia w Urzędzie Miasta Siedlce 513 osób z sześciu siedleckich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Rawicza, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Władysława Broniewskiego, Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego wzięło udział w spotkaniu w ramach kampanii Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież.

Bezpieczni w sieci

Dzieci podczas spotkania z Moniką Mikołajczyk (Szkoła Podstawowa Nr 11 oraz IPA Region Siedlce) rozmawiały na temat telefonu, Internetu oraz zagrożeń z nimi związanych. Uczestnicy bez trudu wskazywali na konsekwencje nadmiernego korzystania z nowych technologii, określali zasady bezpiecznego użytkowania sieci. Wiele dzieci wie zadziwiająco dużo na temat cyberprzemocy: nękania, ośmieszania, poniżania, straszenia. Wiele miejsca poświęcono także emocjom, których doświadczają ofiary. Poczucie wstydu, lęk, złość, bezradność, smutek- to tylko kilka odpowiedzi, jakie padały ze strony uczniów.

Kiedy mnie ogarnia gniew, czyli co zrobić z emocjami

W czasie zajęć pojawiały się wątki dotyczące emocji i sposobów radzenia sobie z nimi. Edyta Biarda (Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach) rozmawiała z uczniami na temat różnych trudnych sytuacji doświadczanych przez uczestników spotkania. W czasie zabawy „Kiedy… Czuję… Potrzebuję…” dzieci poznawały symptomy przeżywanych emocji, uczyły się je nazywać i szukały sposobów, by można było sobie z nimi poradzić. Dowiedziały się na czym polegają zabawy, np. „pudełka mocy”, „statki z supermocą wyruszają w świat”, „wąż”, „doodling”. Usłyszały, że emocji nie wolno tłumić a trzeba nauczyć się je identyfikować i bezpiecznie rozbrajać. Mechanizm ten poznawały w czasie zabawy i eksperymentów.

Odpowiedzialni…

W każdej z czterech grup asp. szt. Sławomir Stefaniak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach mówił jak odpowiedzialnie zachowywać się w wirtualnej przestrzeni. Rozmowa z uczestnikami zajęć dotyczyła sytuacji, w których najczęściej dochodzi do łamania prawa przez młodych ludzi.

Aktywnie - bezpiecznie

Najaktywniejsi uczestnicy warsztatów otrzymywali gadżety: plany zajęć, opaski odblaskowe. W zajęciach prowadzących wspierali także przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach: Elżbieta Cała, Maria Lech oraz Piotr Kowalczuk.

Patronat medialny nad kampanią sprawuje „Życie Siedleckie”.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%