Zamknij
REKLAMA

VI Piknik historyczny w Siedlcach

12:51, 23.07.2019 | KS
REKLAMA
Skomentuj

VI Piknik historyczny przeniesie nas w czasie do trzech ważnych datach: pierwsza z nich to 80 rocznica Wybuchu II Wojny Światowej, druga to 80 rocznica powstania „Szarych Szeregów”, a trzecia to 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

W czasie imprezy będzie można obejrzeć samochody pancerne i sprzęt wojskowy z okresu 1939-1945, między innymi:

  • samochód Pancerny WZ-34 – replika pojazdu używanego przez wojsko polskie w wojnie obronnej września 1939,
  • samochód Pancerny tzw „Pocztylion” Chevrolet 157 z Powstania Warszawskiego. Replika pojazdu używanego przez żołnierzy Armii Krajowej w śródmieściu. Pojazd to mobilne kino edukacyjno-historyczne, w którym dodatkowo będą wyświetlane filmy i kroniki,
  • FAI-202 – replika samochodu pancernego z Powstania Warszawskiego zdobyta przez Batalion „Ruczaj” z 1/2 sierpnia 1944 roku. Samochód brał czynny udział w walkach w Śródmieściu.

Na barykadzie powstańczej obejrzeć będzie można wystawę broni i sprzętu oraz wyposażenia wojskowego. Dodatkowo można będzie wziąć udział w warsztatach szycia opasek powstańczych na maszynach na korbkę z lat 20-tych. Na terenie pikniku zobaczyć można będzie: szlaban graniczny z roku 1939 z godłem Polski, budkę strażnicza oraz słup graniczny z 1939 roku. Wartę pełnić będzie dwóch żołnierzy w mundurach z epoki. 

Piknik kierowany jest do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Uczestnicy będą mieli okazję poznać mniej znane aspekty historii, wydarzeń lat 1930-1945.

Godz. 15.00 - I inscenizacja

Rekonstrukcja wydarzeń historycznych przypomni datę 1.09.1939 roku. Atak hitlerowskich Niemiec na Polskę i z drugiej strony 17.09.1939 roku atak Związku Radzieckiego. W projekcie wezmą udział trzy grupy rekonstrukcyjne odtwarzające ludność cywilną, wojsko polskie, armię niemiecką i sowiecką. Całość będzie okraszona scenkami z wydarzeń wrześniowych i czasu okupacji niemieckiej. Rekonstruktorzy przypomną również powołanie „Szarych Szeregów”i powstanie zbrojne polskich organizacji konspiracyjnych.

Godz. 16.00 II inscenizacja

Przeniesiemy się do roku 1944 i Akcji Burza oraz wybuchu Powstania Warszawskiego. Rekonstrukcja obejmuje scenki z życia powstańczego Warszawy. W wydarzeniu wezmą udział po raz pierwszy oddziały dziewcząt o nazwie „Minerki”. W rekonstrukcji użyty zostanie Chevrolet 157 Pocztylion, który zmierzy się z pojazdem niemieckim Panzerspahwagen. W inscenizacji przedstawiony zostanie projekt armaty powstańczej z zakładów Jajczarsko-Mleczarskich ul. Hoża 51. Wystąpią dwie grupy rekonstrukcyjne. 

Zapraszamy serdecznie, niedziela 28 lipca, wstęp wolny. W związku z piknikiem dojdzie do zmian w organizacji ruchu.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone