Zamknij

Młodzi siedlczanie o zagrożeniach

07:12, 22.02.2019 KS Aktualizacja: 12:00, 22.02.2019
Skomentuj

21 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce uczniowie z siedleckich szkół ponadgimnazjalnych (ZSP nr 1, ZSP Nr 2, ZSP Nr 3, ZSP Nr 4, ZSP Nr 6 oraz I LO, II LO oraz XI LO dla Dorosłych) brali udział w zajęciach profilaktycznych realizowanych w ramach kampanii „Widzę-rozmawiam-reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”. Odbyły się one pod hasłem „Bezpieczne miasto i gmina Siedlce”.

Siedleccy emisariusze dobra

Z uczestnikami zajęć spotkał się Prezydent Miasta Siedlce- Andrzej Sitnik, który wraz z Wójtem Gminy Siedlce Henrykiem Brodowskim objął patronatem honorowym całą kampanię realizowaną w roku szkolnym 2018/2019 na terenie miasta i gminy Siedlce. Rozpoczynając Dzień Profilaktyki, Prezydent Miasta Siedlce wyraził przekonanie, że nie ma wśród biorących udział w warsztatach osób ulegających pokusom sięgania po używki groźne dla zdrowia i rozwoju. Zwracając się do uczniów, powiedział: Po różne używki sięgają czasem młodzi ludzie, którzy nie potrafią dać sobie rady w krytycznych chwilach. Mam nadzieję, że będziecie na tyle silni, by poradzić sobie w sytuacjach trudnych i nie ulegniecie osobom, które namawiają was do sięgnięcia po używki. Pomóżcie tym, którzy nie potrafią poradzić sobie sami. Bądźcie dobrym duchem tego miasta. Razem możemy angażować się w coś pożytecznego. Liczę na was.

Jak nie zmarnować życia z własnego wyboru

Moda, ciekawość, chęć zrobienia wrażenia na kolegach, ucieczka od problemów, chęć nowych doznań- to powody sięgnięcia po dopalacze według ankietowanych. Młodzi ludzie wskazywali jako potencjalnie zagrożone sięgnięciem po nowe narkotyki osoby słabe psychicznie, mające problemy (w szkole, domu), nieakceptowane w klasie, nadmiernie nieśmiałe, z niską samooceną. Monika Mikołajczyk przypomniała podstawowe informacje na temat działania substancji psychoaktywnych na człowieka. Podwyższone ciśnienie, przyspieszona akcja serca, silne bóle głowy, problemy z nietrzymaniem moczu, skurcze mięśni, nudności, psychoza, śpiączka, zapaść, śmierć- to niektóre objawy sięgania po dopalacze. Prowadząca zwróciła uwagę na najnowsze dane podane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące liczby zatruć dopalaczami (w pierwszym półroczu 2018 roku było ich 1942; najwięcej w województwie łódzkim i śląskim). Uświadamiała młodych ludzi jak trudno jest lekarzom pomóc osobom zatrutym dopalaczami, czasem niemożliwe bywa postawienie trafnej diagnozy.

Dobry wizerunek to kapitał na przyszłość

Czy utrata świadomości po narkotykach to dobra zabawa? - takim pytaniem asp. szt. Sławomir Stefaniak z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach rozpoczął kolejną część spotkania z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Pytanie to nie było zadane bez powodu. Wielu ankietowanych deklarowało, że powodem sięgnięcia po używki jest właśnie chęć „dobrej zabawy”. Zbyt wiele osób wierzy również, że uzależnienie da się wyleczyć trwale i bez konsekwencji. Przedstawiciel KMP przypomniał: po zakończeniu leczenia można być jedynie trzeźwym alkoholikiem, niebiorącym narkomanem. Młodzi siedlczanie dowiedzieli się także jakie konsekwencje prawne spotykają osoby posiadające dopalacze. Część spotkania poświęcona była agresji i przemocy rówieśniczej w świecie realnym i wirtualnym. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Szczęście rodzinne, dobra praca, wykształcenie- to trzy najważniejsze wartości wskazywane w ankietach przez gimnazjalistów. Wartości, które łatwo mogą zniknąć z pola widzenia jeśli sięgnie się po narkotyki lub wejdzie w relacje pełne agresji, przemocy, czasem powodujące wejście w konflikt z prawem młodego człowieka. Specyficzne profile na portalach społecznościowych, nieprzemyślane materiały umieszczane w Internecie, nagrywanie filmów z aktami przemocy i zamieszczanie ich w sieci, wulgarne wypowiedzi, hejt- sami sobie robicie krzywdę. Pamiętajcie, że dobry wizerunek to wasz kapitał na przyszłość. A Internet nie zapomina- przypominał przedstawiciel KMP.

Od 9,00 do 14,30 odbyły  się trzy spotkania, w których uczestniczyło blisko 350 uczniów z 16 opiekunami. Zależy nam, by dobrze was zrozumieć, dowiedzieć się, czego się obawiacie, czego chcielibyście się dowiedzieć- tylko wtedy będziemy mogli wam pomóc. Żeby tak się stało, musimy rozmawiać otwarcie - mówiła m.in. Edyta Biarda, moderująca spotkanie z młodymi ludźmi. I rzeczywiście w czasie zajęć miała miejsce interesująca wymiana poglądów z uczniami z siedleckich szkół ponadgimnazjalnych. Chętnie dzielili się przemyśleniami na temat przedstawianych faktów, mówili o swoich poglądach i racjach, wątpliwościach. Z pewnością nie było to ostatnie ze spotkań.

Organizatorami byli Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Miejska Komenda Policji oraz IPA Region Siedlce.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%