Zamknij

Trzech ministrów na konwencji PiS w Siedlcach

18:59, 22.09.2018 | BG
REKLAMA
Skomentuj

Na spotkaniu zaprezentowano kandydatów Prawa i Sprawiedliwości z powiatu siedleckiego. Największe zainteresowanie towarzyszyło wystąpieniu Swietłany Tchórzewskiej, żony kandydata na prezydenta. Najdłuższe owacje zebrał kończący urzędowanie w mieście Wojciech Kudelski.

Po odśpiewaniu hymnu jako pierwszy na mównicę wszedł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wskazał m.in., że są samorządy, które zamiast sprawami mieszkańców zajmują się walką z rządem. Jako przykład wzorcowej współpracy władz samorządowych z centralnymi wskazał Siedlce i prezydenta Wojciecha Kudelskiego – tu przypomniał niedawną decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach, tzw. „Żelaznej Dywizji”. Chwalił też kandydata na prezydenta Karola Tchórzewskiego, wskazując m.in., że łączy on młodość z doświadczeniem.

Żona o kandydacie
Po ministrze na mównicę weszła Swietłana Tchórzewska, żona kandydata na prezydenta Siedlec. Opowiadała o tym, że wywodzi się z polskiej rodziny, która po 1945 r. zmuszona została do pozostania na Białorusi.

- Moi dziadkowie byli Polakami, którzy nigdy nie opuścili swojej Ojczyzny, to Polska zmieniła swoje granice. Moi rodzice zawsze dbali o polskość w naszym domu, dlatego też wysłali mnie do  Siedlec na studia – mówiła, a jej słowa były często przerywane oklaskami. - To tutaj poznałam poznałam swojego męża Karola i już prawie 11 lat jesteśmy małżeństwem. Zaraz po ślubie Karol dojeżdżał do pracy w Warszawie, było ciężko, mogliśmy tam zamieszkać i zostać. Ale Karol zawsze powtarzał, że kocha swoje Siedlce, że ludzie są tu całkiem inni, o wiele lepsi. Zawsze wraca do swojej małej Ojczyzny i zawsze ją kochał. Karol dużo pracuje, często nie ma go w domu, ale jeśli już jest, to jest troskliwym ojcem i kochającym mężem. Mamy troje dzieci, Karol znajduje czas na każdego: zapyta jak minął dzień, wesprze, przytuli – dodała i zaprosiła męża na scenę.

„Piątka Karola”.
Tak już na wstępie określił swój program Karol Tchórzewski. Składają się na nią: Siedlecka Rodzina, Siedlecka Praca Plus, Bezpieczna Infrastruktura, Miasto Przyszłości oraz Miasto Obywatelskie.
Z ust kandydata padła m. in. propozycja wydłużenia świadczenia 500+, by nie sięgało do 18 roku życia dziecka, ale do matury. Seniorzy mieliby zaś mieć możliwość zjedzenia tanich posiłków w stołówkach szkolnych, poza godzinami, w których z posiłków korzystają uczniowie. Tchórzewski przypomniał też zapowiedż z czerwca, że zbuduje w Siedlcach nowy publiczny żłobek.
Kandydat PiS zapowiedział utworzenie centrum obsługi przedsiębiorcy oraz zatrudnienie specjalnych asystentów, pomagających inwestorom w magistracie, ale i w pozostałych urzędach i instytucjach. Startującym z działalnością gospodarczą Karol Tchórzewski proponuje rok bezpłatnego wynajmu wolnych pomieszczeń w budynkach miejskich, m.in. na ul. Piłsudskiego. Ministrowi Błaszczakowi kandydat zaproponował, by na wolnych 200 hektarach pod Siedlcami powstał „Fort Trump” i wraz z nową jednostką wojskową przyczyniłby się do rozwoju miasta i dał nowe miejsca pracy.
Karol Tchórzewski przyznał, że pod rządami PiS „miasto Siedlce rozwinęło się niesamowicie, ale nadal są miejsca, gdzie od 10-15 lat nie dotarła łopata ani szpadel”. Propozycje infrastrukturalne to kontynuacja  remontów ulic i chodników, budowa IV i V etapu obwodnicy, rewitalizacja Parku Aleksandria z udziałem prywatnych przedsiębiorców i uczynienie z Placu Sikorskiego wizytówki miasta.
Rozwój nowych technologii w życiu miasta, to dalszy rozwój transportu elektrycznego (z programem car sharingu), rozwijanie elektronicznej administracji i wdrożenie zintegrowanego systemu sterowania uliczną sygnalizacją świetlną. 
Jeśli chodzi o sprawy obywatelskie, kandydat proponuje upublicznić rejestr umów zawieranych rzez miasto, rozszerzenie budżetu partycypacyjnego oraz umożliwienie mieszkańcom zabierania głosu na sesjach rady miasta.

36 mld na drogi
Kolejny mówca - minister rozwoju Jerzy Kwieciński – przypomniał, ze pod rządami PiS Polska dynamicznie się rozwija. W UE wyższy wzrost PKB niż Polska ma tylko malutka Malta, a niższe bezrobocie – tylko Niemcy i Czechy. 
Minister podkreślił, że PiS stawia na politykę zrównoważonego rozwoju i wsparcie dla zaniedbywanej do niedawna infrastrukturalnie Polski Wschodniej. Nasz region skorzysta gospodarczo na budowie autostrady A2 i trasy „Via Carpatia”. Jerzy Kwieciński kilkakrotnie odnosił się też do  ogromnego zwiększenie nakładów na drogi lokalne i stworzenia przez rząd Funduszu Dróg Lokalnych. Przez 10 najbliższych lat rząd chce przeznaczyć na ten cel 36 mld zł, z czego w przyszłym roku – 6 mld zł. Przypomniał, że przez 8 lat koalicja PO-PSL na lokalne drogi wydała nieco ponad 5 mld zł.
Minister zaznaczył też, że rząd PiS chce przełamać dotychczasowy system, w którym pieniądze dzielone były politycznie i w pierwszej kolejności przyznawane „swoim”.

Będzie marszałkiem?
Wojciech Kudelski wystąpił na konwencji jako kończący 12-letnie rządy prezydent i jednocześnie „jedynka” na liście PiS do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Krótko podsumował to, co w czasie trzech kadencji udało się zrobić i za to dostał najdłuższe w czasie konwencji owacje.

Prezydent podkreślał jak ważne jest przejęcie władzy w samorządzie województwa. Siedlce to jedyne większe miasto na Mazowszu, w którym rządzi PiS i – jak stwierdził – choć otrzymały znaczne środki unijne i dobrze je wykorzystały, to przy ich rozdzielaniu były traktowane gorzej od tych samorządów, gdzie rządzili włodarze z PO-PSL. Podkreślił też, że znaczna większość stanowisk kierowniczych w urzędzie miasta i jednostkach oświatowych obsadzana jest w drodze konkursów, a członków rządzącej partii da się tam policzyć na palcach. - Przez całą moja pracę jako prezydent nie skrzywdziłem nikogo, ani nie stworzyłem towarzystwa kolesi – oświadczył na koniec.

Kto na wójtów
Podczas konwencji podkreślano, że z Prawem i Sprawiedliwością wspólnie do wyborów idą: "Porozumienie" Jarosława Gowina, „Republikanie” oraz Siedleckie Towarzystwo Samorządowe.
Na koniec zaprezentowano kandydatów PiS do Rady Powiatu Siedleckiego, do Rady Miasta Siedlce oraz kandydatów na wójtów. O reelekcję ubiegają się Jan Ługowski w Mordach, Krzysztof Kryszczuk w Wiśniewie i Tomasz Hapunowicz w Zbuczynie. Pozostali kandydaci partii rządzącej to: Leszek Trębicki w Paprotni, Jerzy Długosz w Skórcu, Bożena Kisielińska w Mokobodach, Zbigniew Kluczek w Wodyniach, Robert Więckowski w Przesmykach, Leszek Gadomski w Kotuniu i Mariusz Orzełowski w gminie Siedlce.

(BG)
REKLAMA

Komentarze (6)

OloOlo

1 14

Myślę że Prezydent Kudelski ma duże szanse zastąpić Struzika i to byłby dobry scenariusz dla Siedlec 19:04, 22.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Tragedia...Tragedia...

1 1

To tylko wstyd. No i wiek może czas na emeryturę. Niech młodsi rozwijają POLSKĘ... 12:32, 23.09.2018


grzegorzdomgrzegorzdom

0 0

pan Kudelski i tak już sporo zrobił, zdecydowanie lepszym kandydatem będzie Karol Tchórzewski, jedna partia i te same poglądy 12:23, 03.10.2018


cynik PLcynik PL

8 1

Nikt wam nie da tego, co obieca polityk. ;) 21:14, 22.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

glossiedlecglossiedlec

1 0

nie rozumiem.. mało to zmian w siedleckim krajobrazie? ciągle się wszystko rozwija. ja zagłosuje na Pana Tchórzewskiego aby dobra passa była kontynuowana 05:01, 05.10.2018


AdamAdam

1 7

Kudelski wymiecie konkurencję, zgadzam się z Olo 13:53, 24.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone