Zamknij

Ubezpieczenie turystyczne: jak je wybrać i uniknąć gigantycznych kosztów leczenia za granicą?

00:00, 16.05.2018 materiał partnera Aktualizacja: 13:24, 16.05.2018
Skomentuj Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Media po każdym sezonie turystycznym podają najbardziej drastyczne przykłady kosztów leczenia za granicą, jakie musieli ponieść niefrasobliwi turyści, którzy albo nie wykupili polisy turystycznej, albo nabyli standardową tanią polisę. Jak wybierać ubezpieczenie, by nas to nie spotkało?

Jeśli jedziemy na wakacje do krajów Unii Europejskiej lub krajów zrzeszonych w ramach CEFTY, powinniśmy zadbać o wyrobienie sobie aktualnej karty EKUZ, która w przypadku osoby pracującej jest ważna 12 miesięcy, a dla emerytów 5 lat. Karta ta upoważnia do podstawowej ochrony medycznej udzielanej obcokrajowcom w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju, na takich samych zasadach jak w przypadku rodzimych obywateli.

Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ zapewnia nam opiekę medyczną tylko w placówkach publicznych i w każdym kraju zasady dodatkowej odpłatności obywateli są różne. W Austrii, Czechach, Wielkiej Brytanii i Danii oraz na Litwie, Słowacji, Węgrzech i Malcie pomoc lekarza jest bezpłatna, jednak np. w Belgii udział własny w kosztach wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 40%, w Grecji – 25%, a we Francji – 30%.

W większości krajów transport medyczny do szpitala, zwłaszcza w przypadkach ratowania życia, jest bezpłatny, ale np. w Belgii, Holandii, Lichtensteinie i na Islandii transport ten jest częściowo lub całkowicie odpłatny, a żaden kraj nie pokrywa kosztów transportu do Polski. Dlatego planując podróż do danego kraju, warto przeczytać poradnik ekuz - wakacyjnapolisa.pl, a potem sprawdzić, jakie są zasady odpłatności za opiekę medyczną w danym kraju. Rozbieżności dotyczą szczególnie leczenia szpitalnego, które – jak wiadomo – jest najdroższe.

Polisa turystyczna jest niezbędna

Tę zasadę specjaliści zajmujący się branżąi ubezpieczeniową powtarzają jak mantrę, podobnie jak pracownicy biur turystycznych. Świadomość konieczności posiadania polisy z roku na rok rośnie, jednak nadal ubezpieczenie turystyczne wykupuje tylko około 42% naszych rodaków, z czego 35% wykupując urlop za granicą, a 20% w Polsce. To wciąż stanowczo za mało, zważywszy na fakt, że duża część tych polis to standardowe tanie polisy turystyczne oferowane przez biura, które zapewniają ochronę ubezpieczeniową tylko w podstawowym zakresie. Polacy potrafią więc wydać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy za wakacje za granica dla rodziny, a pożałować kilkuset złotych na dobrą polisę turystyczną! Dla naszych zachodnich sąsiadów jest to po prostu niepojęte.

Kompleksową polisę turystyczną, oferującą lepszą ochronę niż standardowe polisy proponowane przez biura podróży bez trudu kupimy w internecie – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ubezpieczenie podróżne online. W Sieci funkcjonuje kilka multiportali oferujących polisy kilkunastu największych ubezpieczycieli. Dzięki nowoczesnym porównywarkom internetowym podając cel naszej podróży, charakter wypoczynku oraz wiek osób, które chcemy objąć ubezpieczeniem, w ciągu kilku sekund otrzymamy najlepsze oferty rynkowe. Polisę kupimy więc, praktycznie nie ruszając się z domu, co w wirze przygotowań do podróży ma niemałe znaczenie.

Które elementy polisy turystycznej są ważne?

Jeśli chcemy uniknąć gigantycznych kosztów leczenia za granicą, powinniśmy wybrać polisę o jak najwyższej sumie ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) oraz jak najwyższej sumie assistance medycznego. To ono zapewni nam bowiem zwrot kosztów transportu medycznego do Polski, gdyby w razie wypadku zaszła taka potrzeba. Oba elementy polisy turystycznej powinny zapewniać zwrot kosztów:

  • wizyty lekarskiej
  • leczenia ambulatoryjnego
  • leczenia szpitalnego, w tym transport medyczny
  • lekarstw
  • akcji poszukiwawczej i transportu medycznego do kraju, jeśli wymaga tego leczenie.
  • pomoc prawną w razie wypadku, kradzieży dokumentów
  • całodobową informację telefoniczną nt. możliwości najbliższej placówki medycznej, wymaganych dokumentów itp.
  • wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach
  • organizacja opieki z osobą bliską, zastępstwa w podróży w przypadku jazdy samochodem itp.

OC równie ważne jak KL

Równie ważna jest odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia OC – może się bowiem zdarzyć, że przyjdzie nam pokryć gigantyczne koszty leczenia nie z perspektywy poszkodowanego, ale sprawcy wypadku. Jeśli nieumyślnie spowodujemy wypadek, w wyniku którego uszczerbku na zdrowiu dozna osoba trzecia, może ona domagać się od nas odszkodowania. A to tak samo może nas boleśnie uderzyć po kieszeni. Zwracajmy więc uwagę, czy polisa turystyczna zawiera ubezpieczenie OC, a jeśli uprawiamy sport – również OC sportowe. Wielu ubezpieczycieli oferuje tanie polisy kompletnie pozbawione ubezpieczenia OC, co sprawia, że nasza polisa turystyczna jest tylko marketingową wydmuszką niezapewniająca realnej ochrony.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%