Zamknij

Przypominali, jak nie dać się oszukać ?na wnuczka?

20:26, 20.02.2018 PODINSP. JERZY DŁUGOSZ, KMP W SIEDLCACH.
Skomentuj

19 lutego w ramach realizowanej przez mazowiecką policję kampanii „Bezpieczny Senior” funkcjonariusze KMP w Siedlcach spotkali się z członkami Klubu Seniora „Stokrotka”. Jego uczestnicy mieli okazję wysłuchania przygotowanego specjalnie na potrzeby kampanii wystąpienia p.t. „Metody przestępstw, jakimi posługują się sprawcy wobec osób starszych i sposoby zapobiegania im”. 

Dla mazowieckich funkcjonariuszy zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym to bardzo ważna płaszczyzna działań. Właśnie z myślą o tej grupie społecznej przygotowano kampanię społeczną pod nazwą „Bezpieczny Senior”, która realizowana jest na terenie garnizonu od marca 2012. Z jednym z takich działań mieliśmy do czynienia wczoraj (19.02). Policjanci KMP w Siedlcach spotkali się z członkami Klubu Seniora „Stokrotka”. 
Funkcjonariusze podczas swego wystąpienia przekazali uczestnikom spotkania, jak wiele niebezpieczeństw zagraża osobom starszym ze strony nieuczciwych przestępców. Przypomnieli obecnym przykłady działania oszustów realizowanych metodą na tzw. „wnuczka” lub "policjanta", podając że postępowanie przestępców może polegać na tym, iż sprawca dzwoni do ofiary i podaje się za jej wnuczka lub członka rodziny twierdząc, iż miał np. wypadek i potrzebne mu są pieniądze na pokrycie szkód nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie po odbiór pieniędzy zgłasza się nieznana ofierze osoba, która podaje się za znajomego wnuczka i informuje, że nie mógł on stawić się osobiście po pieniądze. W związku z powyższym prosi o przekazanie gotówki jemu. Na ofiary przestępcy wybierają zazwyczaj osoby starsze, mieszkające samotnie. Nieświadomi oszustwa pokrzywdzeni przekazują pieniądze przestępcom, tracąc niejednokrotnie wszystkie oszczędności. 
Uczestniczących w wykładzie uwrażliwiono, aby w takich przypadkach, gdy spotkają się z sytuacją, że otrzymają telefon od osoby podającej się za wnuczka, członka rodziny lub policjanta z prośbą o pieniądze, należy bezwzględnie zweryfikować prawdziwość tej sytuacji. Wystarczy wykonać telefon zwrotny, bądź skonsultować się w takiej sprawie z najbliższą rodziną lub najzwyczajniej poprosić wnuczka, aby osobiście odebrał pieniądze. O każdym takim przypadku należy również niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji pod numerami alarmowymi 997 lub 112. 
Ponadto obecnym przekazano informacje na temat innych przestępstw, które dotykają osób w okresie „jesieni życia”. Omówiono tu m. in. przestępstwa znęcania się nad członkami rodziny. Po spotkaniu organizatorzy i uczestnicy zapewnili, że w związku z ciekawą inicjatywą Kampanii oraz formą przekazu adresatom informacji dotyczących bezpieczeństwa z całą pewnością nie było to ostatnie spotkanie z policjantami i już obecnie zaplanowany zostanie ich dalszy cykl. 
Jednocześnie Komenda Miejska Policji w Siedlcach informuje, że wszystkie osoby i instytucje zainteresowane kampanią „Bezpieczny Senior” chcące skorzystać z jej oferty mogą kontaktować się w tej sprawie z oficerem prasowym KMP w Siedlcach kom. Agnieszką Świerczewską tel. 25-643-24-60 lub Naczelnikiem Wydziału Prewencji podinsp. Dariuszem Dudkiem tel. 25-643-26-27. 
 

(PODINSP. JERZY DŁUGOSZ, KMP W SIEDLCACH. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%