REKLAMA

Unijne miliony dla miasta Sokołów Podlaski

15:11, 08.01.2018 | BG
REKLAMA
Skomentuj

Samorząd zainwestuje ponad 4,8 mln zł z funduszy unijnych w dalszą rewitallizację budynków po dawnej cukrowni oraz w termomodernizację Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2. Natomiast do SOK trafi ponad 1,3 mln zł na rozszerzenie oferty kulturalnej i zwiększenie dostępności do zasobów kulturowych. 

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego sokołowskie projekty otrzymają łącznie ponad 6,2 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Umowy w tej sprawie podpisali w poniedziałek, 8 grudnia, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula oraz dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński.

Muzeum i termomodernizacja „Dwójki”
Na prace na terenie Parku Przemysłowego samorząd miejski pozyskał 4,846 mln zł. Dofinansowanie otrzymał projekt realizowany w ramach Programu Rewitalizacji Miasta – „Kontynuacja budowy Parku Przemysłowego Sokołów Podlaski na terenach dawnej Cukrowni. Pierwszy etap wraz z termomodernizacją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2”. Fundusze udało się uzyskać w ramach działania 6.2 – Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych typ projektu – „Rozwój Infrastruktury Technicznej na obszarach rewitalizacyjnych w celu ich aktywizacji społecznej i gospodarczej regionalnego programu województwa mazowieckiego”.
Dotacja zostanie przeznaczona na remont i modernizację trzech budynków na terenie Parku Przemysłowego. Obiekty w dużej części mają być przeznaczony na Sokołowskie Muzeum Regionalne.
- Ta dotacja to rozwój tej części miasta, ale w przypadku budynku szkolnego także troska o ekologię. Myślę, że szkoła odczuje też korzyści ekonomiczne w związku z termomodernizacją – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.
Elżbieta Lanc zwróciła uwagę, że fundusze unijne przeznaczane na rewitalizację poza korzyściami związanymi z rozwojem społecznym i ekonomicznym pozwalają też poprawić stronę estetyczną tych obszarów.

Burmistrz Bogusław Karakula natomiast podkreślił, że fundusze przeznaczone na realizację projektu to kontynuacja dalszej części rozwijania Parku Przemysłowego i rewitalizacji terenów po zamkniętej cukrowni. Przypomniał, że pieniędzy na przeprowadzenie remontu wszystkich budynków zabrakło, bo po wykonaniu kosztorysu wzrosły ceny usług budowlanych, a poza tym budynki pocukrowniane konserwator wpisał do rejestru zabytków. – Postanowiliśmy jednak, że teren cukrowni nie może straszyć ruinami, tylko trzeba go wykorzystać – mówił. – Park Przemysłowy już żyje, wszystkie wyremontowane obiekty i tereny zostały wynajęte. Pracę znalazło tam już około 160 osób – więcej niż pracowało w cukrowni w momencie jej zamykania. Docelowo pracę znaleźć powinno tam jeszcze 100 osób – dodał.

Wyjątkowo „smaczne” muzeum
Dzięki funduszom z drugiego projektu, za tytułowanego „Sokołowski Tygiel Kulturalny”, w budynku SOK powstanie Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego. 
Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego będzie składać się z części funkcjonalnych: muzealno-wystawowej, restauracyjnej i kawiarnianej. Projekt zakłada adaptację piwnicy Sokołowskiego Ośrodka Kultury z przeznaczeniem na bar restauracyjny (pow. 305 mkw.) i parteru – gdzie na potrzeby Muzeum zostaną przebudowane pomieszczenia dawnej biblioteki z sanitariatami). Obok, na parterze, w ramach Muzeum powstaną pomieszczenia kawiarni powiązane z hallem wejściowym. Muzeum łącznie będzie mieć powierzchnię 567 mkw.
W muzeum będą serwowane potrawy z okresu funkcjonowaniu Wielkiego Gościńca Litewskiego.

- To będzie muzeum, które przypominać będzie nasze wielkie dziedzictwo związane z funkcjonowaniem w XVI, XVII i XVIII wieku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Pokażemy to, co działo się na szlaku od Poczty Saskiej w Warszawie do Wilna. Nie mamy eksponatów bezpośrednio z WGL związanych, ale wykorzystamy najnowsze techniki multimedialne – mówił Marcin Celiński, dyrektor SOK. – Muzeum będzie pełnić też ważną rolę, jeśli chodzi o edukację – dodał.

(BG)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018