REKLAMA

Nowy blok operacyjny w Węgrowie oddany!

18:51, 20.04.2017 | A.K
REKLAMA
Skomentuj

W końcu się udało. W czwartek, 20 kwietnia otwarto długo oczekiwany blok operacyjny w Węgrowie. Koszt dwóch sal operacyjnych i zaplecza technicznego wyniósł ponad 12 mln zł.

W uroczystym przecięciu wstęgi wziął udział biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, poseł Grzegorz Woźniak, starosta Krzysztof Fedorczyk, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik i oczywiście główny bohater tego dnia - dyrektor SP ZOZ w Węgrowie Artur Skóra.

Sale wykonano w dwóch różnych technologiach. Do pierwszej, na styl konstrukcji amerykańskiej, wykorzystano żywicę z wodorotlenkiem glinu. Druga natomiast została wykończona blachą kwasówką i elementami szklanymi. Wśród nowego wyposażenia bloku są kolumny anestezjologiczne (urządzenia te dostarczają gazów medycznych czyli tlenu, podtlenku azotu, podciśnienia i nadciśnienia), stoły operacyjne (przystosowane do większego udźwigu – do 380 kg) oraz lampa chirurgiczna (ze specjalnym systemem doświetlania w zależności od typu operacji i analizy ilości światła). Lampa ta umożliwia również nagrywanie obrazu podczas operacji. Poza tym na sali operacyjnej będzie istniała także możliwość puszczania muzyki i monitorowania dopływu tlenu i gazów. Obok bloku znajduje się zaś sala wybudzeń i pokoje dla pacjentów.

W ubiegłym roku miały miejsce prace budowlane i instalacyjne, rozpoczęły się też roboty wykończeniowe. Poza tym zakupiono część wyposażenia, w tym m.in. aparat do znieczulania, negatoskop, aparat do USG do badania serca czy wymagany przepisami przewoźne RTG. W tym roku skupiono się na wykończeniu technicznym ścian. Zainwestowano w tapety i wykładzinę ze specjalnej żywicy.

Jak mówił dyrektor Artur Skóra trudności w przedsięwzięciu było co niemiara. - Była to trudna budowa, ale pewnych rzeczy nie da się przyśpieszyć. Potrzebne były nie tylko finanse i to olbrzymie, ale i musiały być spełnione określone warunki, należało też znaleźć dobrych wykonawców. Przy budowie okazało się także, że teren jest uzbrojony, ale nikt nie wiedział, gdzie biegła sieć i było tak, że w pewnym momencie koparka wyrwała kable i nie mieliśmy światła. Takich zdarzeń było mnóstwo. Zmagaliśmy się również ze zbyt słabym ciśnieniem w hydrantach, z niedziałającymi instalacjami odwodniającymi i pękającą ścianą w starym bloku. Po drodze wyszły na jaw dodatkowe inwestycje, takie jak konieczność rozebrania starego magazynu i budowa nowego budynku. Plany budowlane często nie pokrywały się z rzeczywistością. Było więc czasami ciężko. Myślę, jednak że jest ładnie i nowocześnie. Sam blok miał zaś oddać charakter szpitala z 1923 roku – mówił podczas uroczystego otwarcia dyrektor Skóra.    

To jednak nie wszystko. W podziemiach bloku będzie mieściła się centralna sterylizacja, z przodu zaś nowej części zaplanowano wejścia do przychodni przyszpitalnych (otwarcie ma nastąpić także wkrótce). Jak zaznaczył dyrektor Artur Skóra, stary blok operacyjny w porównaniu z nowymi warunkami wygląda jak skansen, który od poniedziałku zacznie powoli znikać z węgrowskiego szpitala.     

Zgromadzeni na uroczystości goście nie mogli się nachwalić nowoczesnej technologii, która zawitała do Węgrowa. Zachwyt wywołał nie tylko sprzęt, ale i kolorystyka wnętrz, system wewnętrznego nadzoru (łącznie z regulacją temperatury i systemem przeciwpożarowym), a także sterylność i szczelność warunków, które będą towarzyszyć operowanym pacjentom. Na koniec dyrektor Skóra nie zapomniał podziękować architektom, projektantom i wykonawcom inwestycji za wkład i zaangażowanie w prace budowlane. Słowa wdzięczności popłynęły również w kierunku samego dyrektora. Ten, specjalne odznaczenia, dyplomy i listy gratulacyjne odebrał m.in. z rąk marszałka województwa Adama Struzika, wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej, starosty Fedorczyka, posła Woźniaka, starosty sokołowskiego Leszka Iwaniuka, dyrektor SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim Ewy Wojciechowskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Węgrowskiego (i jednocześnie pracownika szpitala) Zygmunta Orłowskiego.

Koszt budowy bloku operacyjnego to ponad 12 mln zł. Ogromną część tej inwestycji udało się zrealizować dzięki oszczędnościom własnym szpitala – niemal 9,5 mln zł, reszta to dotacja ze Starostwa Powiatowego w Węgrowie (2,4 mln zł) i dofinansowanie z UE (ponad 200 tys. zł).

Więcej na ten temat w Życiu Siedleckim, w piątek 28 kwietnia

(A.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2017