Zamknij
REKLAMA

Rodzaje pojemników na odpady

14:46, 27.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Każdego roku wyrzucamy setki kilogramów odpadów różnego rodzaju. Dlatego tak ważne jest to, aby segregować je i tym samym zadbać o środowisko naturalne. W 2013 roku weszła w życie Ustawa Śmieciowa, która sprawiła, że częściej zaczęliśmy kupować kolorowe pojemniki na odpady, segregować odpady lub po prostu wyrzucać śmieci do odpowiednich pojemników. Dlatego, jeśli planujesz zakupić na stronie internetowej http://www.eci.com.pl/ pojemniki na odpady w różnych kolorach, sprawdź najpierw, co one dokładnie oznaczają, aby Twoja segregacja miała sens.

Polacy po prostu musieli zacząć segregować odpady

Według statystyk każdego roku przeciętny Polak produkuje, aż 350 kilogramów śmieci. Dotyczy to zarówno odpadów, biodegradowalnych, szkła, metalu, plastiku, jak i papieru, czy też odpadów mieszanych. Do tego wszystkiego dochodzą również odpady komunalne, których produkujemy około 11 milionów ton. Wszystko to daje niebotyczną liczbę 130 milionów ton odpadów wytwarzanych w ciągu całego roku jedynie przez Polaków. Dzięki segregacji i stosowaniu wielokolorowych pojemników możliwe stało się ponowne wykorzystanie wielu przedmiotów i materiałów, czyli zastosowanie tzw. recyclingu. Dzięki temu zmniejszyła się też liczba odpadów znajdowanych w lasach i innych nieodpowiednich miejscach.

Rodzaje pojemników na odpady

Istnieją cztery główne kategorie odpadów, chodzi tutaj o papier, metal, plastik oraz szkło. Każdy z tych rodzajów odpadów powinno się wrzucać do innych kolorów pojemników.

Rodzaje odpadów i kolory pojemników

  • Niebieski pojemnik — do tego pojemniku należy wrzucać przede wszystkim gazety, torby papierowe, książki i zeszyty, tektury, kartony.
  • Żółty pojemnik — przydzielony jest do odpadów składających się z plastiku oraz z metalu. Tym samym koniecznie musimy w nim umieszczać takie przedmioty jak plastikowe butelki, opakowania po kosmetykach, reklamówki, puszki, opakowania po jedzeniu i wiele innych. Bardzo ważne jest jednak to, aby przed wyrzuceniem tych produktów dokładnie je opłukać wodą, aby nie znajdowały się na nich resztki żywności lub napojów.
  • Białe pojemniki — przeznaczone są do składowania bezbarwnego szkła. Głównym założeniem tego pojemnika jest gromadzenie takiego szkła, które można następnie wykorzystywać do wielokrotnej przeróbki. Przy czym automatycznie wyklucza to możliwość wyrzucania do tych pojemników żarówek, luster, czy też pojemników wykorzystywanych w farmacji.
  • Zielone pojemniki — związane są one z bardzo podobnymi zasadami jak białe pojemniki. Jedyną różnicą jest to, że składuje się w nich kolorowe wyroby szklane.

Gdzie wyrzucać odpady mieszane?

Istnieje jeszcze jeden rodzaj pojemników, które charakteryzują się czarnym kolorem kontenera. To właśnie w tych pojemnikach powinniśmy umieszczać odpady mieszane. Pod tą nazwą znajdują się wszelkie odpady, które nie nadają się już do dalszego wykorzystania, np. przeterminowana żywność, lekarstwa, żarówki, farby, czy też zniszczone talerzyki. Nie można zapomnieć również o tym, że to właśnie do tego pojemnika powinniśmy odkładać produkty związane z higieną osobistą.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone