Zamknij

Obstawianie u bukmacherów dostępne tylko dla osób pełnoletnich

12:53, 20.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:53, 20.06.2018
Skomentuj Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne, zarówno w Internecie jak i naziemnych placówkach. Legalni bukmacherzy, aby otrzymać zezwolenie muszą jednak zagwarantować, że możliwość gry dostępna będzie wyłącznie dla osób pełnoletnich. Jako państwo i jego obywatele jesteśmy bowiem szczególnie zobowiązani, aby najmłodsi mieli ograniczony dostęp do tego, co uzależnia, a więc nie tylko alkoholu, papierosów czy narkotyków, ale również gier hazardowych, do których zakłady bukmacherskie także należą.

Prawo chroni nieletnich

Przepisy polskiego prawa zakazują osobom niepełnoletnim wstępu do ośrodków gier hazardowych (np. kasyn) oraz punktów przyjmowania zakładów bukmacherskich. Oczywiście korzystanie z jakichkolwiek gier hazardowych jest zabronione dla osób, które nie ukończyły 18 lat. Wiek graczy, którzy chcieliby zagrać online również musi być szczegółowo sprawdzany, a złamanie tego przepisu oznacza złamanie prawa i wynikające z tego poważne konsekwencje dla bukmachera, który by się tego dopuścił. Firma bukmacherska, która dopuściłaby się takich uchybień, może nawet utracić zezwolenie na dalszą działalność.

Bukmacherzy już w trakcie składania wniosku o przyznanie im polskiej licencji są zobowiązani do przedstawienia projektowanych zasad weryfikacji wieku graczy. Jeśli prowadzą punkty stacjonarne, przed wejściem musi znajdować się widoczna informacja o zakazie wstępu dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat.

Organy państwowe są uprawnione aby sprawdzać, jak bukmacherzy i inne firmy podlegające ustawie hazardowej realizują zakaz uczestniczenia w grze osób nieletnich. Jeżeli pracownik punktu stacjonarnego ma wątpliwości, czy dany klient jest pełnoletni (czasem trudno jest to ocenić „na oko”), powinien sprawdzić dowód osobisty takiego gracza. Podobne praktyki obowiązują chociażby sprzedawców alkoholu czy papierosów. Nie ma wymogu legitymowania wszystkich klientów, ale jeśli zachodzą jakiekolwiek wątpliwości czy osoba jest pełnoletnia, obowiązkiem pracownika jest weryfikacja tego faktu. Jeśli tego nie zrobi, a okaże się że osoba ta nie ukończyła 18 lat, to konsekwencje zarówno dla pracownika jak i całej firmy bukmacherskiej mogą być katastrofalne.

Zagrożenie również w Sieci

O ile niedopuszczanie nieletnich do gry w punktach stacjonarnych bukmacherów wydaje się stosunkowo łatwym zadaniem, o tyle Internet – jako naturalny obszar aktywności młodych osób – powinien znajdować się pod szczególną kontrolą, ponieważ to właśnie w Internecie istnieje największe ryzyko występowania firm, które nie stosują się do polskiego prawa. Między innymi z tego właśnie powodu, strony internetowe bukmacherów nie posiadających polskiego zezwolenia na działalność bukmacherską są w Polsce blokowane. Natomiast bukmacherzy, którzy uzyskali polskie zezwolenie (lista takich firm dostępna jest tutaj) mogą oferować swoje usługi również w Internecie, ale zobowiązani są do szczegółowej weryfikacji wieku graczy. Prawo zobowiązuje bukmacherów do umieszczania na ich stronach regulaminów i informacji, które wyraźnie wskazują na zakaz uczestnictwa w grze osób niepełnoletnich. Legalni bukmacherzy muszą wdrożyć również specjalne procedury weryfikujące wiek graczy, jak np. konieczność przesłania do firmy bukmacherskiej skanu dowodu osobistego.

Legalni bukmacherzy mogą w ograniczonym zakresie reklamować swoje usługi, ale reklama ta nie może być w żadnym wypadku kierowana do osób niepełnoletnich. Co oczywiste, nie mogą oni więc promować się np. w prasie młodzieżowej.

Dlaczego ochrona nieletnich jest tak istotna

W młodym wieku łatwo o niedojrzałe, a często również bardzo ryzykowne decyzje. Młodzi ludzie są także bardziej narażeni na ryzyko uzależnienia i nie ważne czy chodzi tu o hazard, papierosy czy alkohol. Hazard potrafi silnie uzależniać, co prowadzi niejednokrotnie do silnych zaburzeń i szeregu nieodwracalnych skutków, które mogą pojawić się choćby w życiu prywatnym. Nałogowcami stają się osoby zarówno z niską samooceną lub przeciwnie – zbyt pewne siebie, nie ma więc na to reguły i problem może dotyczyć każdego. Nieletni nie mają jeszcze poważnych zobowiązań, mogą chcieć spróbować swoich sił w „robieniu pieniędzy”, nie rozumiejąc w pełni istoty funkcjonowania hazardu. Oczywiście osoba dorosła również może popaść w uzależnienie (co zresztą zdarza się bardzo często), ale na to nie mamy już wpływu, ponieważ ludzie pełnoletni sami decydują o swoim losie.

Jednak osoby niepełnoletnie powinny być szczególnie chronione przed dostępem do hazardu. Pozytywną informacją jest możliwość blokowania stron bukmacherów nie posiadających polskiego zezwolenia (prawo takie funkcjonuje od 1 lipca 2017 r.), dzięki czemu z rynku wyeliminowane zostały firmy, nad którymi państwo polskie praktycznie nie miało żadnej kontroli. Przed wprowadzeniem tych rozwiązań, problem dostępu osób niepełnoletnich do hazardu był bardzo duży, jednak wprowadzone zmiany prawne dają nadzieję, że problem ten będzie się zmniejszał. Natomiast na firmach działających legalnie przepisy prawa wymuszają stosowanie skutecznych metod weryfikacji wieku graczy.

Powtórzmy jednak, że uzależnienie od hazardu może dotyczyć wszystkich, niezależnie od daty urodzenia widniejącej w dokumencie tożsamości. Dlatego również dorośli muszą zdawać sobie z tego sprawę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Tadek78Tadek78

1 0

Ciekawy artykuł, więcej o branży znajdziecie też na https://wirtualnybukmacher.pl/ 11:23, 25.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%