Zamknij

MegaMisja w świetlicy szkolnej w w Górkach-Grubakach

19:43, 26.11.2016 ANETA KORCZAK
Skomentuj

W świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej im. ks. bpa Franciszka Jaczewskiego w Górkach Grubakach nie ma czasu na nudę. Od września szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacyjnym MegaMisja.

Wszystko zaczęło się w czerwcu, kiedy to aby dostać się do programu Fundacji Orange trzeba było wykazać się pomysłem i kreatywnością godną najlepszego reżysera. Spośród nadesłanych 725 kompletnych wniosków wraz z filmami konkursowymi z całej Polski wyłoniono 300 placówek. Wśród laureatów znalazła się szkoła z Górek Grubaków.

Pierwsze narody już przyznane 
MegaMisja to pierwszy w Polsce program edukacji cyfrowej skierowany do świetlic szkolnych. Jego celem jest przygotowanie dzieci w wieku 6-10 lat do bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych i wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych. Honorowym ambasadorem inicjatywy jest aktorka Magdalena Kumorek i autor bestsellerowych książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke.

Zajęcia będą odbywać się do czerwca. Przez ten czas dzieci dowiedzą się m.in. jak dbać o swoją anonimowość w sieci, jak rozpoznawać niebezpieczeństwa i kogo w razie zagrożeń poinformować. Na zaangażowanych w MegaMisję czeka mnóstwo nagród. Za wykonywanie kolejnych zadań Fundacja Orange zapewnia takie nagrody jak sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne czy też gry i zabawki.
Od września aktywność dzieci z Górek Grubaków można śledzić na Facebooku. Działania te wzmacnia opiekunka świetlicy Urszula Matusik-Bujalska i dyrektor szkoły Bożena Rudnik. Tematyka zajęć jest podzielona na 10 obszarów. Do tej pory zostało zrealizowane 5 z nich: "Korzystanie z informacji", "Dziecko w środowisku medialnym", "Język mediów", "Prawa dzieci w Internecie" i "Kreatywne korzystanie z mediów".
Do udziału w tych ostatnich wymienionych zajęciach została zaproszona nasza redakcja. Nauczyciel języka polskiego Urszula Matusik-Bujalska zapoznała dzieci z ogólną wiedzą na temat prasy, zaprezentowała najciekawsze filmiki i efekty działań w MegaMisji. My natomiast musieliśmy się zmierzyć się z ciekawością dzieci i odpowiadać na pytania związane z dziennikarstwem.
Potem odbyły się warsztaty pisania dłuższych form wypowiedzi. Głównym tematem spotkania była nauka pisania wywiadu. Dzieci zapoznane z wiedzą teoretyczną przeszły do ćwiczeń praktycznych, czego efektem był bardzo udany, spójny i wiarygodny tekst.
Młodsza grupa musiała wykazać się dobrą pamięcią i sprawnościami manualnymi. Po zapoznaniu z budową czasopisma, do zadań dzieci należało wycięcie, naklejenie i omówienie poszczególnych elementów tygodnika.

Oby tak dalej!
- W tej chwili jesteśmy przy 5. obszarze, przed nami jeszcze drugie tyle - opowiada Urszula Matusik-Bujalska. - Ich organizacja zależy od nas samych. Obszary są znane, tematy zaś nie. Otwierają się one dopiero po zaliczeniu poprzedniego obszaru. Zajęcia odbywają się w bibliotece, jest tu cicho i można się skupić. Poza tym mamy tu projektor i dostęp do Internetu, co ułatwia i uatrakcyjnia czas spędzony w świetlicy. Wszystkie swoje osiągnięcia wstawiamy na platformę MegaMisji, a także na naszym Facebooku. Wyzwania są tak ułożone, by poprzez zabawę zachęcić dzieci do korzystania z nowych technologii. Kończy się jedno wyzwanie, jest rozstrzygnięcie i zaczyna się kolejne. A wygrać może tylko jedna startująca w danym wyzwaniu szkoła. Trzeba się więc spiąć i wykazać fantazją oraz kreatywnością. W tej chwili walczymy o wygraną w zakresie 4. wyzwania, nagrodą główną jest przyjazd Grzegorza Kasdepke. Poza tym otrzymujemy nagrody po każdym zrealizowanym obszarze. Dzięki uczestnictwu w MegaMisji otrzymaliśmy już pomoce dydaktyczne, tablet, a teraz czekamy na odbiór książek i gier planszowych. Na to wszystko trzeba zapracować, za to satysfakcja z osiągnięć dzieci jest naprawdę wielka - dodaje opiekunka świetlicy.
Do tej pory szkoła w Górkach Grubakach wzięła udział w takich inicjatywach m.in. jak "Dzień emotikona", "Psotnikowe witraże", "Lekturowe drzewko QR", "Psotnikowe kubki", "Kodowanie z MegaMisją", "Noc z MegaMisją", "MegaMisyjne maskotki", teatrzyk kukiełkowy "O pewnej Kropce i Żółwiku, który zgubił się przez Psotnika" czy "Dzień origami dla Psotnika". Odbyło się też szkolenie dla rodziców i "Dzień głośnego czytania". Szkole Podstawowej w Górkach Grubakach życzymy dalszych sukcesów i pierwszych lokat w konkursach MegaMisji.

(ANETA KORCZAK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BożenaBożena

0 0

Serdeczne dziękujemy redakcji "Życia Siedleckiego" za pomoc w realizacji wyzwania oraz za pokazanie naszym uczniom na czym polega praca dziennikarska. DZIĘKUJĘ! 20:44, 26.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%