Zamknij

Doradcy emerytalni hitem ? także w Siedlcach. O co pytają klienci ZUS?

14:56, 10.07.2017 Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
Skomentuj

Doradcy emerytalni w pierwszym tygodniu pracy obsłużyli w Polsce blisko 60 tysięcy klientów. Siedlczanie korzystają z tej usługi równie chętnie – w siedzibie oddziału 3 doradców odwiedziło przez ten czas już 440 przyszłych świadczeniobiorców.

Minął tylko tydzień od uruchomienia usługi doradców emerytalnych, a już klienci ZUS przekonali się do tej nowości. Przypomnijmy, że w całym kraju w placówkach Zakładu pojawiło się łącznie 595 doradców emerytalnych, z czego 3 w samych Siedlcach. Pomagają oni przyszłym świadczeniobiorcom w przygotowaniu się do przejścia na emeryturę – wyjaśniają wszystkie wątpliwości, tłumaczą formalności oraz sprawdzają, czy mamy wyliczony kapitał początkowy. Doradcy emerytalni na życzenie klienta mogą także obliczyć prognozę wysokości przyszłej emerytury, i to w zależności od planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej – nawet w kilku wariantach! Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych tak, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe.

Siedlczanie są żywo zainteresowani tym, jak wyglądają zasady przechodzenia na emeryturę. W pytaniach skierowanych do doradców powtarza się wiele zagadnień, warto przedstawić więc najważniejsze informacje, które przydadzą się szczególnie osobom nabywającym jesienią prawo do przejścia na emeryturę:

Z czego wynika wysokość emerytury?
Przepisy ustawy obniżającej wiek emerytalny co do zasady nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. emeryturę oblicza się na podstawie danych zapisanych na koncie w ZUS, czyli składek emerytalnych, które opłacaliśmy z naszego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi więc: suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (zapisanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury), zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Kwota przyszłej emerytury jest wynikiem podzielenia zgromadzonego kapitału emerytalnego przez średnie dalsze trwanie życia, które podaje GUS. Dokładna wysokość emerytury będzie znana dopiero po wydaniu decyzji, ale dzięki doradcy już teraz możemy poznać jej prognozę.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
Odpowiedź wynika bezpośrednio z tego, jak oblicza się jej wysokość - im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż o 8%. Patrząc na to zagadnienie z drugiej strony, tzn. wskazując moment, w którym przejście na emeryturę jest mniej korzystne, należy wspomnieć o czerwcu. Wynika to bezpośrednio z zasad przeprowadzania waloryzacji składek emerytalnych. Składniki wchodzące do podstawy obliczenia emerytury, której wypłatę podjęto w innych miesiącach niż czerwiec, podlegają waloryzacjom kwartalnym i rocznej, natomiast w czerwcu wyłącznie rocznej.

Jakie dokumenty należy złożyć?
Samo ustalenie prawa do emerytury nie wymaga przedkładania żadnych dokumentów poza wnioskiem o emeryturę (dotyczy to oczywiście sytuacji ubezpieczonego, który ma już ustalony kapitał początkowy). Natomiast w celu podjęcia wypłaty emerytury osoba, która jest pracownikiem, musi przekazać ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem, a nie obowiązkiem. Decyzja o momencie zaprzestania pracy należy więc wyłącznie do nas. Pamiętajmy też o nowej usłudze ZUS – doradcach emerytalnych. Realizują oni bardzo ważne zadanie w postaci udzielania profesjonalnych oraz kompleksowych informacji, a także pomocy w wypełnieniu wszelkich formalności związanych z przejściem na emeryturę.

Przyszły emerycie – zapraszamy do placówek ZUS! W siedleckim oddziale czeka łącznie 9 doradców emerytalnych:
- Siedlce – 3 doradców;
- Mińsk Mazowiecki – 2 doradców;
- Garwolin – 2 doradców;
- Sokołów Podlaski – 2 doradców.

(Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%