Zamknij
REKLAMA

Uczniowie siedleckiego PG Nr 6 nie mieli sobie równych!

09:02, 18.05.2017 | INFO/FOT.: PTTK „PODLASIE” O. W SIEDLCACH
REKLAMA
Skomentuj

Jeden pozorant w panice wykrwawiał się przez otwarte złamanie przedramienia, a dwóch zdrowych utrudniało prowadzenie akcji ratunkowej – taki scenariusz miała jedna z konkurencji podczas Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.

W maju w Kozienicach rozegrano III etap - eliminacje wojewódzkie - Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego organizowanego po raz 45 przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej. 
Trzyosobowe drużyny (laureaci eliminacji rejonowych) stanęły do rywalizacji w ośmiu konkurencjach, w podziale na grupy wiekowe (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Po podliczeniu wszystkich punktów turniejowych drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Siedlcach - w składzie:  Jakub Boruta , Gabriela Czarnocka i Jakub Kiełczykowski zajęła I miejsce. Drużyną opiekuje się Grzegorz Matejczuk – nauczyciel geografii, opiekun szkolnego koła turystyczno-krajoznawczego. Zwycięzcy reprezentować będą województwo mazowieckie podczas finału centralnego, który zostanie przeprowadzony w Powiecie Bieszczadzkim - w Ustrzykach Dolnych w dniach 8-11 czerwca 2017 r. 
Turniej jest wielką przygodą turystyczną. Sukces wymaga jednak dużego zaangażowania młodzieży, wręcz pasji. Przypadkowi uczestnicy nie osiągną wiele. Podkreślić należy ogromną prace opiekuna, bez niej drużyna nie odniesie sukcesu. Trzeba umieć motywować drużynę, by podjęła wysiłek we wszechstronnym przygotowaniu. I to wszystko obok bieżącej nauki w szkole. 
Tegoroczna rywalizacja miała ciekawy przebieg. Na początku do rozwiązania był test z wiedzy krajoznawczej, topograficznej oraz z zasad ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. Następnie uczniowie rozpoznawali na fotografiach atrakcje turystyczne województwa podkarpackiego. Kolejna konkurencja polegała na planowaniu wycieczki. Startujący dostawali tekst opisujący wycieczkę „z lukami”, które należało uzupełnić korzystając z mapy Bieszczadów. "Samarytanka" czyli udzielanie pierwszej pomocy było bardzo urealnione. Jeden pozorant w panice wykrwawiał się przez otwarte złamanie przedramienia, a dwóch zdrowych pozorantów utrudniało prowadzenie akcji ratunkowej. Dwie pielęgniarki w roli sędziów oceniały zachowanie drużyny i sposób w jaki radzą sobie z problemem. Dalej było pakowanie plecaka na wycieczkę, gdzie ocenie podlegał sposób pakowania i dobór ekwipunku. Ciekawą konkurencją była gra azymutowa, która polegała na wyznaczeniu trzech azymutów do trzech punktów,  a następnie oszacowaniu odległości między nimi. Przedostatnią konkurencją był rowerowy tor przeszkód, a na koniec marsz na orientację.
W czasie zawodów dobrze zaprezentował się siedlecki Międzyszkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny "Wędrowcy", który zakończył rywalizację w województwie mazowieckim na III miejscu.
Spotkanie w Ustrzykach będzie okazją do doskonalenie umiejętności młodzieży. Finałowi krajowemu imprezy towarzyszą zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, orientacji w terenie, podstaw organizowania turystyki szkolnej i młodzieżowej, obsługi urządzeń systemu GPS, questów, topografii i terenoznawstwa, psychologii zarządzania sobą i grupą.

(INFO/FOT.: PTTK „PODLASIE” O. W SIEDLCACH)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018