Zamknij

Garwolin wysoko w rankingu zrównoważonego rozwoju

19:06, 20.03.2017 | oprac.JS
REKLAMA
Skomentuj

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uhonorował dyplomami przedstawicieli najdynamiczniej rozwijających się miejscowości na Mazowszu. Wśród laureatów znalazł się samorząd Garwolin

Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas  konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego” w Otrębusach. 

Dyplomy przyznawano w trzech kategoriach – gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie. W kategorii gmin miejskich Garwolin uplasował się na 7. miejscu. Pierwsza była Warszawa, a za nią kolejno: Nowy Dwór Mazowiecki, Płock, Siedlce, Podkowa Leśna i Ciechanów. Po Garwolinie sklasyfikowane zostały: Płońsk, Węgrów i Józefów.
Podstawą oceny poszczególnych samorządów było 15 różnych zmiennych, które wyjaśniają najważniejsze obszary rozwoju gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska. Brano pod uwagę m.in. wydatki majątkowe i inwestycyjne na transport oraz łączność, procent dochodów własnych, liczbę osób pracujących i bezrobotnych oraz podmioty gospodarcze na 1000 mieszkańców.
W trakcie spotkania zaprezentowano i dokładnie omówiono wyniki rankingu zrównoważonego rozwoju JST dla województwa mazowieckiego. Badania towarzyszące tworzeniu zestawienia prowadzone są od wielu lat na poziomie krajowym i regionalnym. Ich wyniki mają sprzyjać zarządom i społecznościom regionów i gmin w zarządzaniu rozwojem oraz podejmowaniu decyzji o alokacji środków z funduszy strukturalnych. Ideą projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promowanie najlepszych przykładów w tym obszarze.

 

(oprac.JS)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018