Wyrzucają z auta psa i odjeżdżają. Plaga, za którą płacą podatnicy…

20:27, 15.03.2017 | BOŻENA GONTARZ
REKLAMA
Skomentuj

Gdy uroczy szczeniaczek wyrośnie na dużego psa i jego utrzymanie staje się uciążliwe, niektórzy właściciele „pozbywają się” kłopotu. Jadą samochodem na wieś i wyrzucają zwierzaka. Za takie postępowanie grozi surowa kara, ale sprawcę bardzo rzadko udaje złapać. Kłopot, co dalej z psem zrobić, spada na lokalne samorządy, a koszty – na mieszkańców.

Czytelnicy informują nas, że w ostatnim czasie porzucanie zwierząt, zwłaszcza psów na terenie miasta Sokołowa Podlaskiego oraz położonych przy ruchliwych trasach miejscowościach to prawdziwa plaga. Właściciele, chcąc się pozbyć czworonoga, wybierają rozwiązanie najprostsze, które w dodatku uznają – nie wiedzieć czemu - za humanitarne: wyrzucają psa z samochodu w ustronnym miejscu. Zwierzak głodny, wystraszony, czasem też agresywny błąka się wystraszony, dopóki ktoś go nie przygarnie, nie trafi do schroniska, albo nie zginie pod kołami jakiegoś pojazdu. Od lat w gronie głównych podejrzanych o pozbywanie się swoich pupili na naszym terenie są warszawiacy, bo weekendowe fale ich wyjazdów dziwnie zbiegają się w czasie z pojawianiem się bezpańskich zwierząt.

Na rondzie, w lesie…
Kilka lat temu psy „wysadzano” z samochodów nawet przy rondzie koło PKS, w samym centrum Sokołowa Podlaskiego. (…) Na stada bezpańskich psów skarżą się m.in. mieszkańcy Wojewódek w gminie Bielany, położonych przy krajówce prowadzącej do Siedlec. – Nocą ktoś podjeżdża, zatrzymuje się na chwilę, wyrzuca psa i odjeżdża z piskiem opon. Zanim ktokolwiek zdąży coś zauważyć, ucieka. Później takie psy błąkają się koło naszych domów, czasem są agresywne, boimy się o dzieci – powiedziała nam mieszkanka Wojewódek.

To sporo kosztuje
Kilka lat temu na terenie gminy Sokołów podliczono, że wydatki na odbiór bezpańskich zwierząt w skali roku były porównywalne do tych na dożywianie dzieci w szkołach. Dziś jest nieco lepiej, wójt Marcin Pasik podkreśla, że samorząd realizuje plan opieki nad zwierzętami , stara się szukać nowych właścicieli dla czworonogów i robi to dość skutecznie.

- W ciągu roku musimy jednak 10-12 razy skorzystać z usług firmy, która odbiera i zapewnia dalszą opieką bezpańskim psom. Wybraliśmy ją w wyniku zapytania ofertowego, dała najniższą cenę – 1800 zł za jedno odebrane zwierzę. To i tak mniej niż płacą inne samorządy, najczęściej stawki za takie usługi przekraczają 2 tys. zł – podkreśla Marcin Pasik. – Opieka nad bezdomnymi zwierzętami to obowiązek gminy, przy każdej jednak okazji staram się uświadamiać ludziom, że za bezmyślność i okrucieństwo właścicieli, którzy wyrzucają swoje psy płacą wszyscy podatnicy i to płacą niemało. Może więc warto przestać być obojętnym na takie zachowania?

Nikt nic nie widzi…
Wójt apeluje do mieszkańców gminy Sokołów Podlaski, by w sytuacji, gdy zauważą, że ktoś wyrzuca psa czy kota z samochodu zanotowali numery rejestracyjne i zgłosili to. – Jeśli ktoś ma jakieś obawy i nie chce sam zadzwonić na policję, niech skontaktuje się z naszą gminą czy ze mną. Zagwarantujemy mu anonimowość i sami podejmiemy dalsze działania – podkreśla. – W taki sposób udało nam się już rozwiązać problem podrzucania śmieci na terenie jednej z miejscowości gminnych.

Wyrzucenie psa z samochodu w myśl prawa może zostać potraktowane jako znęcanie się nad zwierzęciem. A za to grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Ale jak poinformowała nas rzecznik prasowy KPP w Sokołowie Podlaskim Dominika Rozbicka w ubiegłym roku do policji nie wpłynęło żadne zgłoszenie w takiej sprawie, a w tym  funkcjonariusze prowadzą jedno dochodzenie w związku z porzuceniem psa na terenie gminy Ceranów.

Czy kilka donosów i przykładne ukaranie tych, którzy zwierzęta podrzucają nie byłoby przypadkiem skutecznym sposobem na powstrzymanie tego procederu?

O tej sprawie także w papierowym wydaniu Życia Siedleckiego z 17 marca

(BOŻENA GONTARZ)
REKLAMA

Komentarze (2)

TaaLaTaaLa

0 0

Kultura, szacunek dla bezbronnych i empatia w pigułce. Przykre jest to jak podli potrafią być ludzie, bezrozumni, okrutni. 21:56, 15.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gonzogonzo

0 0

Podłość 23:42, 17.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018