Zamknij

Czy w Siedlcach jest źle z powietrzem? Teraz możemy to sprawdzać

12:04, 07.09.2018 N.S/JiC Aktualizacja: 12:06, 07.09.2018
Skomentuj

Siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne konsekwentnie realizuje "Program Monitoringu Jakości Powietrza na terenie miasta Siedlce". 6 września do przedszkola przy Okrzei i kilku innych, a 7 września do wszystkich pozostałych, trafiły po 2 sztuki wewnętrznych filtrów powietrza.
Prezes Przedsiębiorstwa Karol Tchórzewski 13 lipca zakomunikował program dla miasta, a do końca lipca na 14 miejskich przedszkolach pojawiły się zafundowane przez PE czujki powietrza. 6 i 7 września natomiast wszystkie siedleckie przedszkola otrzymają bezpłatnie po 2 sztuki mobilnych oczyszczaczy powietrza do pomieszczeń wewnętrznych. Symbolicznego ich przekazania dokonali na ręce dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 25 przy ul. Okrzei Iwony Wasilewskiej- prezydent Miasta Wojciech Kudelski i prezes Karol Tchórzewski. Miejsce wybrano nieprzypadkowo- w dzielnicy domów jednorodzinnych Nowe Siedlce powietrze bywa najczęściej złe jakościowo.

- Część okolicznych mieszkańców korzysta jeszcze z pieców węglowych - ocenia dyrektor placówki Iwona Wasilewska.

- Podstawowy problem tego typu osiedli jest taki, że decydująca jest chęć właścicieli domów, by zmienić przestarzałe instalacje grzewcze. Nie możemy nikogo do tego zmusić, ani do podłączenia się do ciepła systemowego, czy do sieci gazowej. Poczekajmy na skutki uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 1 lipca, która wprowadza pewne ograniczenia i wymogi co do spalania złego paliwa - komentuje sytuację prezes Karol Tchórzewski.

Urządzenia przekazane przez przedsiębiorstwo przedszkolom umożliwią filtrowanie i uzdatnianie powietrza w miejscach dziennego pobytu maluchów, kiedy jego jakość na zewnątrz nie pozwala na spacery i wyjścia w plener. Filtry przekazane przedszkolom uruchamiane są w sytuacjach wysokiego stężenia pyłów. To powinno zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne maluchów.

- W imieniu dzieci, rodziców i przedszkola chciałabym bardzo podziękować za tę cenną inicjatywę, bo szczególnie w okresie jesienno-zimowym powietrze niekoniecznie jest dobre - deklarowała Iwona Wasilewska.

Maluchy dostały jeszcze od Przedsiębiorstwa kamizelki odblaskowe, by były widoczne i bezpieczne.

Dyrektor Wasilewska dodaje, że w przedszkolu zawsze śledzono jakość powietrza i problem ze smogiem istniał, co powodowało rezygnację ze spacerów i reaIizacji zadań w pełnym zakresie.

- Teraz mamy czujnik na oknie i ściągnięte aplikacje na telefonach i na bieżąco śledzimy stan powietrza - dodaje dyrektor Wasilewska.

"Program Monitoringu Jakości Powietrza na terenie miasta Siedlce" to pilotażowy program w skali Polski wschodniej i swego rodzaju odwzajemnienie się firmy mieszkańcom Siedlec za korzystanie z jej usług - co jest założeniem firmowej koncepcji CSR i opartych na niej programach, prowadzonych przez "odpowiedzialne społecznie firmy" (od ang. corporate social responsibility).
W Siedlcach dzięki PE od pierwszych dni sierpnia mamy w sumie zainstalowanych 17 czujników (14. w przedszkolach, jeden prywatny, jeden istniejący na Konarskiego i 1 PE na 10 Lutego). Miasto stało się tym samym - w stosunku do swojej powierzchni - najlepiej opomiarowanym miastem w Polsce. Przedsiębiorstwo uznało w lipcu, że jedna stacja pomiarowa przy ul. Konarskiego to za mało i za 30 tysięcy złotych zafundowało 14 przedszkolom czujniki powietrza. Pomiary dostępne są dostępne na osobistych smartfonach dzięki specjalnej aplikacji.

- Kończymy już realizację programu, miasto jest w pełni opomiarowane. Przedszkola dostaną przygotowane filtry i sądzę, że nadchodzący okres grzewczy jesienno-zimowy będzie dla naszych dzieci bezpieczniejszy - deklaruje prezes Karol Tchórzewski. - Od tego zaczęliśmy, a niedługo będziemy rozwijali kolejny program czystości powietrza w mieście Siedlce - dodaje prezes.

- Oskarżenia o to, że w Siedlcach jest tak źle z powietrzem, dla których podstawą był tylko jeden punkt pomiaru, będą teraz zweryfikowane. Te analizy będą teraz, przy tylu zainstalowanych czujkach, bardziej miarodajne. Będziemy wiedzieli, czy naprawdę jest tak źle, czy są to tylko sytuacje chwilowe, zdarzające się punktowo - uważa prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Dane z czujników można odczytywać w aplikacji mobilnej AIRLY lub na stronie www.airly.eu. Urządzenia, poza wysłaniem informacji na serwer dla mieszkańców, na bieżąco informują wychowawców o jakości powietrza, sygnalizując to zmianą koloru diod w urządzeniu.

(foto. siedlce.pl)

(N.S/JiC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%