Zamknij

Na co mogą liczyć włodarze wsi w powiecie węgrowskim?

19:34, 13.03.2018 | A.K/Starostwo Powiatowe w Węgrowie
REKLAMA
Skomentuj

Na co dzień wysłuchują problemów mieszkańców i wpływają na poprawę warunków życia.  Lokalni liderzy wiejscy, czyli sołtysi też mają swoje święto.   

Dzień Sołtysa jest obchodzony w Polsce 11 marca. Z tej okazji, w poniedziałek 12 marca, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie odbył się II Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego.

Aktywizują się

Na spotkanie przybyła m.in. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, poseł Marek Sawicki, wójtowie z terenu powiatu węgrowskiego, radni powiatowi, dyrektorzy jednostek powiatowych, a także sami sołtysi, których w powiecie węgrowskim jest 213. (…)

– Sołtysi to są przedstawiciele mieszkańców – mówiła podczas kongresu wicemarszałek Ewa Orzełowska. – Chcemy, by to oni decydowali o różnego rodzaju środkach i ich przeznaczeniu, dlatego jest też ogłoszonych wiele konkursów w zakresie infrastruktury. Głównie biorą w nich udział organizacje pozarządowe, ale rolnicy też mogą pozyskiwać środki na różnego rodzaju inicjatywy. Dla nich też uruchomiliśmy Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2018. Na razie to był pilotażowy konkurs. Na dwa projekty w ramach poszczególnych gmin można było dostać do 10 tys. zł dofinansowania. (…) – dodała.

Dostaną pensje?

Obecny na kongresie Powiatowy Lekarz Weterynarii Zygmunt Marcinkowski przedstawił obecnym zagrożenia wynikające z Afrykańskiego Pomoru Świn (ASF), zaś starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk przygotował specjalne zestawienie wykonanych przez powiat węgrowski inwestycji z ostatnich 12 lat. (…) Z najważniejszych zadań starosta Krzysztof Fedorczyk wymienił m.in. wymianę i budowę dachu na sali gimnastycznej oraz zapleczem i łącznikiem w I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, rozbudowę budynku internatu przy ZSP w Węgrowie, budowę parkingu przy hali sportowej w Łochowie, przebudowę ulicy Szamoty w Węgrowie, budowę bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizacją, przebudowę drogi powiatowej Klimowizna-Ruchna-Szaruty (…)

O wsparciu i aktywizacji bezrobotnych mówiła z kolei dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie Anna Wieczorek, a poseł Sawicki przeanalizował sytuację rolnictwa na terenach wschodniej Polski. Na koniec spotkania poseł Sawicki odniósł się do poselskiego projektu PSL-u ustalającego pensje dla sołtysów w wysokości około tysiąca złotych miesięcznie.

Więcej na ten temat w Życiu Siedleckim, w piątek, 16 marca

(A.K/Starostwo Powiatowe w Węgrowie)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone