Zamknij

Może spotkasz policjanta, który zachęci Cię do noszenia odblasków

10:00, 06.12.2017 | kom. Agnieszka Świerczewska, KMP w Siedlcach
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj (6 grudnia) funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, w ramach ogólnokrajowej akcji, prowadzą działania związane z tzw. „Dniem Odblasków 2017”.

Celem działań jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. Policjanci będą przekonywać pieszych do noszenia odblasków nie tylko po zapadnięciu zmroku poza terenem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele osób nosi ubrania w ciemnych kolorach. Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny, gdy posiada odblask. 

W całym powiecie siedleckim policjanci drogówki od wczesnych godzin porannych prowadzą działania profilaktyczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Będzie można ich spotkać wszędzie tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych
uczestników ruchu drogowego.

(kom. Agnieszka Świerczewska, KMP w Siedlcach)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone