Zamknij

Rolnictwo ma się coraz lepiej. Politycy chwalą się osiągnięciami.

01:18, 16.02.2017 | JS
REKLAMA
Skomentuj

To był dobry rok w rolnictwie – twierdzą działacze Prawa i Sprawiedliwości reprezentujący powiat garwoliński. Wśród najważniejszych sukcesów 2016 r. wymieniają wzrost cen produktów rolnych oraz dostęp do wielu nowych rynków zbytu. Parlamentarzyści zapowiadają także kolejne zmiany.

O zmianach zachodzących na polskiej wsi mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w biurze poselsko-senatorskim PiS w Garwolinie.

–  Podczas spotkań z rolnikami słyszymy dużo słów podziękowań, słyszymy, że produkcja rolna staje się coraz bardziej opłacalna, że wiele problemów, z którymi borykali się rolnicy zostało rozwiązanych – relacjonowała podczas konferencji, wicemarszałek senatu Maria Koc. – To nas niezwykle cieszy i będziemy pracować dalej dla tych dobrych zmian w rolnictwie – zapewniała. O tym, że w rolnictwie dobrze się dzieje świadczą choćby rosnące ceny produktów rolnych – mówiła parlamentarzystka, jednocześnie informując, że w porównaniu z 2015 rokiem o 31% wzrosły ceny skupu trzody chlewnej, o 20,5% natomiast, ceny skupu mleka. Przybywa rynków zbytu, poprawia się także poziom życia rolników i ich rodzin, a to w dużej mierze zasługa programu 500+. – Ponad 46% środków z programu trafiło na polską wieś – zaznaczyła M. Koc.

Niezbędną pomoc oraz łatwy dostęp do potrzebnych informacji ma zapewnić producentom żywności, tworzony przez rząd, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – poinformował poseł Grzegorz Woźniak. – Powstająca z połączenia Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz części Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa instytucja, ma przynieść nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim usprawnić system kontaktu i wsparcie rolników – zaznaczył polityk.

Miniony rok to także szereg zmian w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Mówił o nich, obecny na konferencji, kierownik PT KRUS w Garwolinie, Michał Jaworski. Wśród najważniejszych sukcesów wymienił: obniżenie wieku emerytalnego oraz podwyższenie najniższych świadczeń emerytalno-rentowych do 1000 zł. Szef garwolińskiej placówki pochwalił się także osiągnięciami swojej jednostki, m.in. w zakresie ściągania należności z tytułu niepłaconych składek. – Pod tym względem od dwóch kwartałów jesteśmy w czołówce regionalnego rankingu i nasza placówka została zauważona nie tylko na terenie powiatu, ale również na przestrzeni całego województwa mazowieckiego – podkreślił M. Jaworski.

Na spotkaniu nie zabrakło także przedstawicieli garwolińskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kierownik jednostki, Mirosław Walicki mówił m.in. o sprawnych wypłatach unijnych dotacji, z których korzysta blisko 9,5 tys. rolników z powiatu garwolińskiego. – 70% wnioskodawców ma płatności zrealizowane. – zaznaczył, dodając, że wypłaty postępują znacznie szybciej niż w latach ubiegłych. Zastępca kierownika ARiMR, Marek Ziędalski poinformował o dostępnych w tym roku programach wsparcia dla rolników. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl

 

 

(JS)
REKLAMA

Komentarze (2)

"?""?"

2 6

wielka pani senatorowa a trzymają dla niej etat w Sokołowskim Ośrodku Kultury, jak pies ogrodnika, sama nie może i innym nie da 18:20, 17.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ha ha haHa ha ha

1 0

A ty na ten etat polujesz? Żółć zalewa? 16:39, 18.02.2017


© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018