Zamknij

900 wykonawców z 43 miejscowości śpiewało pieśni i piosenki patriotyczne

09:00, 01.12.2017 | Krzysztof Boruta, fot. Cyprian Kucharuk
REKLAMA
Skomentuj

Festiwal „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości” zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach we współpracy z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Domem Kultury w Kałuszynie, Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach, Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Węgrowskim Ośrodkiem Kultury.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego – prof. dr hab. Tamara Zacharuk.

Od  godz. 10.00 do 17.00 trwały przesłuchania konkursowe – finał wojewódzki.

W oczekiwaniu na werdykt jury i koncert laureatów z ogromnym zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładów historycznych dr Lilli Kłos ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim – „W duszy mu Polska grała… - rzecz o Ignacym Janie Paderewskim” i dra Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach – „Rosyjska propaganda w czasie wojny polsko-bolszewickiej”. W holu można było zobaczyć także wystawę fotografii „Siedlce w latach Niepodległości” (zdjęcia ze Zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach).

Koncert galowy, który odbył się 26 listopada w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach był podsumowaniem trwających ponad tydzień eliminacji miejskich i powiatowych w wybranych miejscowościach Mazowsza.

W Festiwalu wzięło udział ponad 900 wykonawców. Uczestnicy reprezentowali 43 miejscowości: Cegłów, Chodów, Garwolin, Grala-Dąbrowizna, Grębków, Halinów, Jabłonna Lacka, Jakubów, Jeruzal, Kałuszyn, Kotuń, Krzymosze, Lesznowola, Łąki, Łochów, Łosice, Ługi Wielkie, Miastków Kościelny, Mińsk Mazowiecki, Mordy, Mroków, Paprotnia, Pniewnik, Podciernie, Radomyśl, Samogoszcz, Seroczyn, Sewerynów, Siedlce, Skórzec, Stara Kornica, Stok Lacki, Sulejówek, Unin, Warszawa, Węgrów, Wiśniew k. Jakubowa, Wiśniew k. Siedlec, Wodynie, Wyczółki, Zbuczyn, Zgórze, Żelków-Kolonia.

Niezwykłą atrakcją wieczoru były występy Barbary Żarnowieckiej, Izabelli Jaszczułt-Kraszewskiej – śpiew i dr Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej – fortepian. W wykonaniu jurorek Festiwalu usłyszeliśmy dwa utwory: „Gdy ostatnia róża zwiędła” – Jana Ignacego Paderewskiego i „Maki” – Stanisława Niewiadomskiego.

Wysłuchano wierszy lokalnych twórców w interpretacji członków Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” – Pauliny Filimon, Aleksandry Myrcka-Dmowskiej i Jarosława Wolańskiego. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć film: Siedlce Miasto Przyjazne, będący pewnego rodzaju „resume” dorobku i rozwoju Siedlec dla Mieszkańców w ostatnich latach.

Jury w składzie: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz (przewodniczący), dr Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Izabella Jaszczułt-Kraszewska, Barbara Żarnowiecka po wysłuchaniu w dniu 26 listopada 2017 r., w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, 49 finalistów przesłuchań konkursowych z Węgrowa (16 listopada), Kałuszyna (17 listopada), Sokołowa Podlaskiego (20 listopada), Mińska Mazowieckiego (21 listopada), Mordów (21 listopada), Garwolina (22 listopada), Siedlec (24 listopada) wyróżniło i nagrodziło następujących wykonawców:

w kategorii: Szkoły podstawowe kl. I-III

Wyróżnienie:
Zespół wokalny ROZBITY KAMIEŃ
Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu
Opiekun: Dominik Grzyb

Wyróżnienie:
Wiktoria Skup – śpiew, Dominik Grzyb – fortepian
Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu
Opiekun: Dominik Grzyb

III miejsce:
Krzysztof Mąsior – śpiew, Piotr Woźniak – fortepian
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach
Opiekunowie: Urszula Wereszko, Dorota Łazuga, Piotr Woźniak

II miejsce:
Aleksander Beczek – śpiew, Robert Gryczka – fortepian
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach
Opiekunowie: Justyna Pieńkowska, Robert Gryczka,

I miejsce:
Natalia Woźnica – śpiew, Łukasz Jóźwiak – fortepian
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach
Opiekunowie: Ewa Misiak, Łukasz Jóźwiak

w kategorii: Szkoły podstawowe kl. IV-VI

Wyróżnienie:
Zespół Wokalno-Instrumentalny
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim
Opiekun: Zbigniew Adam Filiks

Wyróżnienie:
Zespół Wokalno-Instrumentalny
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim
Opiekun: Justyna Kowynia-Rymanowska

III miejsce:
Julia Wolanin – śpiew, Marek Stańczuk – akordeon, ukulele
Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie
Opiekun: Marek Stańczuk

II miejsce:
Anastazja Wróbel – śpiew,
Piotr Gryczka – fortepian, Janusz Eleryk – gitara
Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach
Opiekun: Janusz Eleryk

I miejsce:
Liwia Długosz – śpiew, Piotr Jankowski – fortepian
Sokołowski Ośrodek Kultury
Opiekunowie: Anna Osmakowicz, Piotr Jankowski 

w kategorii: Szkoły podstawowe kl. VII i gimnazja kl.  II-III

II miejsce:
Szymon Bielecki – śpiew, gitara, Magdalena Jakubowska – fortepian
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
Opiekun: Magdalena Jakubowska

I miejsce:
Julia Pietrzak – śpiew, Marta Lewicka – flet poprzeczny
Dom Kultury w Kałuszynie
Opiekun: Teresa Kowalska

w kategorii: Szkoły ponadgimnazjalne

Wyróżnienie:
Żaneta Badełek, Aleksandra Myrcha – śpiew, Emilia Łęczycka – perkusja, Wiktoria Oleksiuk – gitara basowa, Gabriel Rosastolato – fortepian, Łukasz Grabek – gitara
I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach
Opiekun: Magdalena Ostas

Wyróżnienie:
Patrycja Wróbel – śpiew, Piotr Gryczka – akordeon, Janusz Eleryk – gitara
Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach
Opiekun: Janusz Eleryk

III miejsce:
Beata Wielgórska – śpiew, Łukasz Jóźwiak – fortepian
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im Stanisława Staszica w Siedlcach
Opiekun: Łukasz Jóźwiak

II miejsce:
Jan Izdebski – śpiew, Mirosław Borczyński – fortepian
Gminne Centrum Kultury w Halinowie
Opiekun: Mirosław Borczyński

I miejsce:
Jakub Lachowski – śpiew, Piotr Jankowski – fortepian
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim
Opiekunowie: Izabela Staręga, Piotr Jankowski

w kategorii: Rodziny i dorośli, seniorzy, Uniwersytety Trzeciego Wieku

Wyróżnienie:
Chór BELCANTO z Węgrowa
Dyrygent: Mieczysław Osiadacz

Wyróżnienie:
Piotr Witul z Węgrowa – śpiew, gitara

III miejsce:
Justyna Chojecka – śpiew, Marcin Chojecki – fortepian
z Siedlec

III miejsce:
Chór Kameralny KOE
Sokołowski Ośrodek Kultury
Dyrygent: Aneta Mroczek

II miejsce:
Anna Tarczyńska – śpiew, Krystian Tarczyński – fortepian
z Cegłowa

I miejsce:
Alicja Zawadzka - śpiew, Grzegorz Zawadzki – gitara, Joanna Kiełbiewska – akordeon
Klub Grzechotka w Warszawie

Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

(Krzysztof Boruta, fot. Cyprian Kucharuk)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Życie Siedleckie Sp. z o.o., 08-110 Siedlce, ul. Starowiejska 60, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Życie Siedleckie Sp. z o.o., 08-110 Siedlce, ul. Starowiejska 60 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone