Zamknij

Kultura w Mordach kwitła. Czas na podsumowanie.

08:58, 04.07.2017 KP
Skomentuj

W ostatni czwartek czerwca odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach podsumowanie roku kulturalno-oświatowego 2016-2017. Był to czas do wyróżnień i podsumowań.

Bogata oferta       
Imprezę rozpoczął dyrektor M-GOK-u, który przedstawił sekcje, grupy i zespoły istniejące w minionym roku. W zakresie tańca działały 3 grupy tańca nowoczesnego INDIGO DANCE ART, które skupiały 60 dzieci i młodzieży, sekcja gimnastyki tanecznej. W dziedzinie teatru funkcjonowały: Dziecięca Grupa Teatralna SKRZATY, Młodzieżowa Grupa Teatralna IMPETUS, 2 grupy teatru obrzędowego („Klimontowianki” i „Podlasianki”) grupa teatralna ADULTUS oraz kabaret KOZIARY. - W M-GOK-u działa też jedyna w tej części kraju sekcja kuglarska (cyrkowa), która obecnie przygotowuje spektakl teatru ognia – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor placówki. W sferze edukacji filmowej odbywały się projekcje w ramach Klubu Miłośników Filmu, Młodzieżowego Klubu Filmowego oraz Filmowych Poranków dla Najmłodszych. W zakresie edukacji muzycznej działały 2 grupy gitarowe, Młodzieżowa Grupa Gitarowa STALOWE STRUNY, próby Chóru Seniora z Czepielina oraz zespołu wokalnego ZŁOTE KŁOSY. Przy M-GOK-u działa także Orkiestra Dęta OSP Mordy. W dziedzinie plastyki istniała sekcja plastyczno-manualna i modelarstwa papierowego. W ramach bardzo rozbudowanej sekcji etnograficznej (folklorystycznej) funkcjonowały zespoły ludowe („Podlasianki” i „Krzymoszowianki”), 2 grupy teatru obrzędowego oraz Klub Rękodzieła. Kobiety w średnim wieku mogły spotykać się podczas Klubu Młodej Mamy i zajęć z pilatesu.

Mieszkańcy uczęszczali także na zajęcia językowe z j. angielskiego (2 grupy: w Mordach i w Wyczółkach), hiszpańskiego, a dzieci i młodzieży uczyły się języków angielskiego i rosyjskiego. - Od października funkcjonuje u nas także Klub Miłośników Języka Polskiego. Już we wrześniu odbędzie się kolejny nabór do sekcji, grup i zespołów, zarówno do tych już istniejących, jak i nowo powstających – dodaje dyrektor. Ponadto młodzież mogła skorzystać z Klubu Komputerowego, Klubu Karcianego oraz ping-ponga. Z kolei seniorzy mogli działać w 6 kołach seniora (w Mordach, Klimontach, Wyczółkach, Krzymoszach, Radzikowie i Czepielinie).

Rok sukcesów…  
Podczas uroczystości głos z ramienia samorządu zabrał sekretarz Miasta i Gminy Mordy Mirosław Łukowski. Zwrócił on uwagę na różnorodność oferty M-GOK-u oraz pozyskiwane środki zewnętrzne na działalność kulturalną. Podczas podsumowań zostały przedstawione najważniejsze osiągniecia grup oraz placówki. W listopadzie Zespół Ludowy PODLASIANKI zajął II miejsce w kategorii zespoły ludowe podczas I Przeglądu Pieśni Patriotycznej "Śpiewam Ci, Polsko..." w Radomyśli. W grudniu na gali jubileuszowej z okazji 50-lecia M-GOK-u wicemarszałek Janina Orzełowska wręczyła na ręce dyrektora medal PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. W tym samym miesiącu Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej przyznała M-GOK-owi tytuł „Ambasadora Zmian Ziemi Siedleckiej”. Chciała w ten sposób nagrodzić lokalnych liderów, którzy codzienną pracą przyczyniają się do pozytywnych zmian na terenie działania LGD. Zespół Ludowy Krzymoszowianki w grudniu zdobył też wyróżnienie w konkursie na współczesną kolędę lub pastorałkę w konkursie organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie.

W styczniu Zespół Wokalny ZŁOTE KŁOSY z Wyczółek zdobył wyróżnienie podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”, który odbył się 29 stycznia w Śmiarach. W maju kabaret KOZIARY zdobył wyróżnienie na XII Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów „eSka”, który odbył się 7 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Tydzień później dzieci z grupy najmłodszej INDIGO DANCE ART zdobyły III miejsce w kategorii SHOW DANCE podczas XVIII Regionalnego Przeglądu Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach. Mali tancerze zaprezentowali tam układ Afro Circus w choreografii Wioletty Ściechowskiej. W maju Karolina Kruk zajęła I miejsce w kategorii SOLIŚCI w X Festiwalu Piosenki Europejskiej. W czerwcu Julia Kobylińska z sekcji plastycznej zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym z okazji 25-lecia Katolickiego Radia Podlasie za pracę plastyczną o tematyce radiowej.

…i spektakli         
W roku kulturalno-oświatowym zostały wystawione 2 spektakle, w których zagrali aktorzy z warszawskich teatrów. Były to sztuki „Kandydat” oraz „Mister Enigma”, którego ogólnopolska prapremiera odbyła się w Mordach. M-GOK wystawił także 5 własnych przedstawień: „Wspomnienie jesiennego wieczoru”, „Gdzie (ci) mężczyźni…”, „Wspomnienie wiosennego dnia”, „Rodzina na wulkanie” oraz „Przyprawa do bieguna północnego”.

Zagrali i zatańczyli       
W drugiej części programu scena należała do dzieci i młodzieży. Widzowie obejrzeli spektakle „Rodzina na wulkanie” oraz „Przyprawa do bieguna północnego”, a także układy tancerzy, którzy wygrali w II Wewnętrznym Turnieju Tańca Nowoczesnego INDIGO DANCE ART Mordy 2017. Następnie uczestnicy grup otrzymali certyfikaty i dyplomy i udali się na zasłużone wakacje. – Niech te wakacje będą z kulturą, a najlepiej z M-GOK-iem. Zapraszamy wszystkich na cykl zajęć wakacyjnych „Wakacje bez nudy!” – powiedział na zakończenie Ł. Wawryniuk. 

(KP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%