Zamknij

Promocja książki "Żydzi Kosowa Lackiego"

22:39, 01.12.2016 M-GOK KOSÓW LACKI
Skomentuj

Książka pod red. Artura Ziontka pokazuje ten element historii miasta, który do tej pory przedstawiany był fragmentarycznie przez narracje historyczne (lub uzurpujące sobie do tego prawo) przy okazji badań nad obozem w Treblince. 

Skupiano się więc na śmierci zapominając o życiu. To kontekst znaczący. Choć należy pamiętać, że wiąże się on z końcem historii Żydów Kosowa, końcem ich blisko dwu i pół wiekowej obecności w miejscowości. Trudno więc wyzbyć się wrażenia, że górę bierze dyktat śmierci nad życiem. Tymczasem to właśnie życie i fascynacja nim legły u podstaw myślenia o realizacji książki, o jej powstaniu.
W niedzielny wieczór 27 listopada 2016 r. aula widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim licznie wypełniła się audytorium, przybyłym na promocję książki. Spotkanie zaplanowaliśmy jednak nieco inaczej niż analogiczne spotkania, które miały miejsce dotychczas. Gdy weszli ostatni goście zgasło światło i został puszczony film dotyczący kosowskich Żydów zrobiony ze zdjęć archiwalnych opatrzonych komentarzami i opisem. Widzowie poznawali więc ŻYCIE społeczności żydowskiej od XVIII w., po rok 1942. Nie dla każdego z okresów udało się pozyskać ryciny, czy zdjęcia przedstawiające osoby. Pokazano więc pierwszą kosowską synagogę z XVIII w., dokumenty gminy żydowskiej z wieku XIX, zachowane w Kosowie hebrajskie księgi modlitewne, przedmioty życia codziennego, zdjęcia z getta oraz smutny finał ich bohaterów w Treblince (także twarze oprawców) i Polaków, którzy starali się to ŻYCIE ratować. Po 10-minutowej projekcji Mateusz Doliński (gitara) i Marzena Radomska-Wujek (śpiew) we wciąż przyciemnionej sali wykonali utwór Wojciecha Młynarskiego i Leopolda Kozłowskiego „Tak, jak malował pan Chagall”. Dopiero po tym sentymentalnym wprowadzeniu dyrektor MGOK Ewa Rutkowska przywitała zgromadzonych gości. Byli wśród nich: Waldemar Kraska (senator RP), Ewa Berus-Tomaszewska (doradca wojewody mazowieckiego, współpracownik Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, autorka prac przywracających pamięć o Żydach i bohaterach dnia powszedniego z Powstania Warszawskiego), Artur Rytel-Andrianik (prezes Fundacji „Sprawiedliwi dla Świata”), Maciej Woliński (księgarz, mecenas kultury i rzeczonej książki), Elżbieta Radomska i Bogumiła Siniakowska (z zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kosowskiej), ks. Kan Tomasz Pełszyk (proboszcz kosowskiej parafii), Jan słomiak (burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki), Stanisław Kuziak (przewodniczący Rady Gminy Kosów Lacki), Longina Oleszczuk i Jacek Odziemczyk (radni Powiatu Sokołowskiego) oraz Pani Teresa Woligóra, która była gościem wyjątkowym (wnuczka Aleksandra i Jana Góralów, którzy w czasie wojny ukrywali jedenaścioro istnień żydowskich). Zespół autorski reprezentowali: kpt. dr Andrzej Chojnacki (Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach) i Artur Ziontek (pracownik MGOK). 
Po krótkiej opowieści o książce Artura Ziontka i głosie reprezentanta autorów – Andrzeja Chojnackiego, ponownie na scenie pojawili się artyści z MGOK. Wykonali trzy utwory przeplatane krótkimi narracjami książkowymi odczytanymi przez zaprzyjaźnionego z nami Artura Rogalskiego (historyk i archiwista z Archiwum Państwowego w Siedlcach, doktorant Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach). 
Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki emocjonalnej części artystycznej, na scenę została zaproszona Pani Teresa Woligóra, która opowiedziała o swoim poznawaniu historii dziadków i walce o przywrócenie pamięci o nich. 
Część oficjalną zakończyły okolicznościowe przemówienia Artura Rytel-Andrianika, Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, Waldemara Kraski i Jana Słomiaka.
Długo trwające rozmowy kuluarowe odbywały się w pięknie przygotowanej scenerii cateringowej zapewnionej przez firmę „Catering Blue” z Mokobód.

(M-GOK KOSÓW LACKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%