Zamknij

V Konferencja Arachnologiczna już wkrótce w Siedlcach

19:49, 05.07.2018 N.S/R.J Aktualizacja: 19:52, 05.07.2018
Skomentuj

Pająki to bezkręgowce, które zawsze wywołują emocje, od fascynacji po strach i przerażenie. Stanowią jedną z najważniejszych grup drapieżników nie tylko wśród lądowych bezkręgowców, ale w ogóle wśród zwierząt. Łączna waga ich ofiar w ciągu roku dorównuje wadze mięsa i ryb zjadanych ] przez całą światową populację ludzi w takim samym okresie czasu.
Konferencja w Siedlcach będzie już piątym, w pewnym sensie jubileuszowym sympozjum arachnologicznym. Poprzednie edycje odbywały się w Gugnach (2012), Siedlcach (2014), Łodzi i Spale (2015) oraz Katowicach (2016). W programie tegorocznej edycji przewidziane są zarówno wykłady popularnonaukowe- otwarte dla szerszego odbiorcy zainteresowanego pająkami, ich biologią czy ekologią (prof. dr. hab. Marek Żabka i dr hab. Maciej Bartos), jak również część typowo naukowa, podczas której zaprezentowane będą wyniki nowych badań krajowych arachnologów. Tradycyjnie będą miały miejsce także wykłady gości spoza środowiska arachnologicznego, w tym roku będą to prof. dr hab.Mirosława Dabert (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. dr hab. Cezary Tkaczuk (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach).
Dodatkową atrakcją tegorocznej konferencji będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach poświęconych metodyce zbierania pająków w terenie oraz identyfikacji krajowych gatunków. Warsztaty będą prowadzone przez wybitnych krajowych specjalistów od tych pajęczaków. Szczególnie mile widziani są studenci i doktoranci, dla których zachętą może być fakt darmowego uczestniczenia zarówno w konferencji jak i warsztatach, ale warsztaty otwarte są również dla amatorów chcących dowiedzieć się czegoś więcej o tej grupie pajęczaków. Ponadto, właśnie dla młodych naukowców organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody za najlepszą prezentację wyników swoich badań.

Konferencja odbędzie się 14 i 15 września.
Zgłoszenia na konferencję, w tym chęć przedstawienia referatów, należy przesyłać na adres: marek.zabka@uph.edu.pl, z kolei chętni do wzięcia udziału w warsztatach arachnologicznych dodatkowo powinni wysłać swoje zgłoszenie na adres: biodiversitatis@gmail.com (warto się pospieszyć, bo liczba miejsc w warsztatach wynosi tylko 20). Formularz zgłoszeniowy na sympozjum znajduje się na stronie www.arachnologia.edu.pl.

V Konferencja Arachnologiczna organizowana jest przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Sekcję Arachnologiczną Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i Fundację Biodiversitatis, partnerem jest Miesięcznik Dzikie Życie.

(N.S/R.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%