Zamknij

Emerytowany profesor UPH w Siedlcach z tytułem honoris causa

10:13, 12.04.2018 | N.S/www.siedlce.pl
REKLAMA
Skomentuj

Prof. Stanisław Kalembasa został wczoraj uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Profesor  jest autorytetem w dziedzinie współczesnej chemii rolnej i gleboznawstwa. Przez wiele lat, pracę naukową i dydaktyczną związał z siedleckim Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym.
Tytuł honoris causa bydgoskiej uczelni prof. Stanisław Kalembasa odebrał podczas uroczystego posiedzenia Senatu tej uczelni, w Auli Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W 2010 roku prof. Kalembasa został laureatem "Aleksandrii”, prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Siedlce. W uroczystościach w Bydgoszczy wziął udział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.
Profesor Kalembasa od lat związany jest też  siedleckim Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym. Był prorektorem ds. Dydaktyki i Wychowania i Prorektorem ds. Nauki ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczo–Pedagogicznej w Siedlcach. 

- Wszystko rozpoczęło się od hobby. Chemia zawsze była dla mnie ciekawą dziedziną, im głębiej je poznawałem, tym bardziej ciekawsze problemy się pojawiały. Aż nastąpił czas, kiedy spędzając dużo czasu za granicą, tam pojawiła się pełna możliwość rozwoju moich zainteresowań - zwierzał się podczas uroczystości prof. dr hab. inż. Stanisław Kalembasa.

W swoim dorobku naukowym prof. Kalembasa ma blisko pół tysiąca opracowań i publikacji. W tej liczbie znajduje się 372 oryginalnych prac twórczych i kilkanaście monografii. Profesor jest promotorem 14 prac doktorskich, autorem lub współautorem 8 podręczników i skryptów, twórcą 8 patentów oraz kilkudziesięciu recenzji wniosków o tytuł i stopnie naukowe
Prof. dr hab. inż. Stanisław Kalembasa to emerytowany profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jest twórcą i wieloletnim kierownikiem Katedry Gleboznawstwa i Chemii Rolniczej tej uczelni. Kontakty naukowe, staże i wizyty Profesora Kalembasy w wielu ośrodkach w kraju i za granicą (Szwecja, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja) przyczyniły się do pogłębienia i rozszerzenia jego wielokierunkowej wiedzy.
Jego dokonania naukowe znalazły uznanie w krajowym środowisku naukowym i gospodarczym, czego wyrazem są liczne odznaczenia państwowe, resortowe, regionalne i uczelniane, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

(fot. www.siedlce.pl)

 

(N.S/www.siedlce.pl)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone