Zamknij

Jubileuszowy Festiwal Piosenki Europejskiej za nami

08:23, 25.05.2017 Patryk Kamiński
Skomentuj

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbył się 22 maja X Festiwal Piosenki Europejskiej. W tym roku jego laureatami została młodzież z Mińska Mazowieckiego, Łosic, Skórca, Chodowa i Kosowa Lackiego.    

Do festiwalu wpłynęły 33 zgłoszenia. Łącznie w przesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 50 osób. - Z naszego zaproszenia skorzystała młodzież aż z sześciu powiatów z województw mazowieckiego i lubelskiego Po raz pierwszy też gościliśmy młodzież z powiatu  radzyńskiego – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GOK-u. Łącznie na scenie Sali Teatralnej ośrodka kultury w Mordach wzięło udział 32 solistów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Każdy z uczestników oprócz po polsku, wykonał utwór w języku obcym. - Młodzież najchętniej śpiewała po angielsku, były też wykonania po hiszpańsku, francusku i niemiecku. Dominowały piosenki współczesne, ale nie zabrakło przebojów z lat 70., 80. i 90. Uczestnicy festiwalu często sięgali po piosenki należące już do klasyki muzyki rozrywkowej, po utwory ambitne i często niełatwe – zdradza Iwona Kobylińska, przewodnicząca jury, w którym w tym roku znaleźli się także Aneta Karczmarska, Tomasz Markiewicz oraz Krzysztof Chromiński. Oficjalnego otwarcia i zamknięcia festiwalu dokonali: kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marek Renik, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski oraz radna Powiatu Siedleckiego Jolanta Franczuk.

Trudny wybór jurorów  
W kategorii  zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne komisja konkursowa przyznała tylko III miejsce, które trafiło do Kareny Paździoch i Szymona Bieleckiego z Mińska Mazowieckiego. Najwięcej prezentacji (aż 25) było w kategorii ‘soliści’. I tu komisja miała trudne zadanie, by wybrać najlepsze wykonania. Decyzją jurorów I miejsce zajęły (ex aequo) Karolina Kruk z Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Łosicach oraz Julia Perz z Gimnazjum w Skórcu. Drugie miejsce, także ex aequo, zdobyły Adriana Masiak (także z gimnazjum ze Skórca) oraz Karina Szurek z Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcach zs. w Chodowie. Zaszczytne III miesjce trafiło do Eweliny Krzymowskiej z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim. – W porównaniu z wcześniejszymi edycjami festiwalu poziom występów w kategoriach zespołowych był o wiele niższy, zaś w kategorii solistów znacznie wyższy. Dlatego też oprócz głównych miejsc postanowiliśmy przyznać aż 8 różnorzędnych  wyróżnień – dodaje Iwona Kobylińska. Wyróżnienia w kategorii ‘soliści’ trafiły do: Sylwii Purzyckiej (Łukowski Ośrodek Kultury – Fabryka Piosenki), Jakuba Antoniuka (Zespół Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu), Weroniki Kosmalskiej (Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Łosicach), Weroniki Grądzkiej, Oliwii Bylinki (obie uczestniczki z Gimnazjum Gminne w Dębem Wielkim), Aleksandry Michalskiej (Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. G. Narutowicza w Siedlcach), Olgi Wujkowskiej, Beaty Borkowskiej (obie z Publicznego Gimnazjum Zespołu Oświatowego im. Jana Pawła II w Stoku Lackim).

Ocenie jurorów podlegały walory wokalne i interpretacja utworu, kreatywność i twórczość własna uczestników. Zwracali oni uwagę także na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na kompozycję i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcy oprócz specjalnych statuetek i dyplomów wygrali cenne nagrody rzeczowe, m. in. tablety, karty zakupowe o wartości kilkuset złotych, kamery sportowe, banki mocy i albumy poświęcone piosenkarzom. W tym roku pula nagród wyniosła blisko 4000 zł. Ich fundatorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Zarząd Powiatu Siedleckiego, firmy: FOLDRUK Media, KORADEX-PLUS, BOMIX – Maciej Bolesta, AUTO-MOTO-MET Jarosław Bulik, Zakład Produkcyjno-Usługowy HENRYK MATEJCZUK, P.T.H. IMPORT-EKSPORT Przemysław Stefaniuk, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Grażyna Konasiuk, Piekarnia-Cukiernia „JAN” Aleksandra Zając w Mordach, piekarnia TRADYCYJNA w Mordach, a także organizator festiwalu – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy-podziękowania.

Z przeglądu na festiwal
Głównymi celami Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach jest m. in. zwiększenie poczucia przynależności młodzieży do Unii Europejskiej, ich aktywizacja muzyczna oraz promocja ich talentów i twórczości. – Nasz festiwal od początku swego istnienia doskonale wpisuje się w idee Święta Unii Europejskiej – powiedział podczas festiwalu dyrektor M-GOK-u. Pierwsza edycja Przeglądu Piosenki Europejskiej (pierwotna nazwa konkursu) odbył się w 2007 r. i miał zasięg powiatowy. Później miał on charakter regionalny i był adresowany do gimnazjalistów aż z 8 powiatów z terenu 3 województw. Od dwóch lat odbywa się jako festiwal i ma charakter otwarty. Tegoroczny przegląd patronatem honorowym objęli: Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Starosta Siedlecki Dariusz Stopa, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej Hubert Pasiak.

(Patryk Kamiński )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%