Zamknij

Janusz Goławski: Cały czas trwa moda na aktywny tryb życia

07:50, 17.01.2018 S.C
Skomentuj Na zdjęciu wielka nadzieja siedleckiego sportu - Łukasz Niedziałek. Na zdjęciu wielka nadzieja siedleckiego sportu - Łukasz Niedziałek.

Łukasz Niedziałek jest jedną z największych, siedleckich nadziei na wielką, sportową karierę w wieku seniora. Obecnie zawodnik przygotowuje sie do nowego sezonu, a o zakończonym  roku, planach na nowy oraz o chodzie sportowym porozmawialiśmy  z trenerem Łukasza  -Januszem Goławskim.

Chód sportowy, to dyscyplina sportu, która wymaga wiele wysiłku, zaangażowania i poświęcenia. Nie jest to chyba najpopularniejsza dziedzina lekkiej atletyki?

Chód sportowy jest trudną konkurencją lekkoatletyczną, ponieważ wymaga połączenia wytrzymałości z techniką. Nie jest jedną z najpopularniejszych konkurencji, ale uważam, że popularność danej konkurencji w dużej mierze zależy od wyników  uzyskiwanych przez reprezentujących je zawodników. Chciałbym przypomnieć, że Robert Korzeniowski dwukrotnie był wybierany najpopularniejszym sportowcem w Polsce (nie tylko lekkoatletą) w plebiscycie Przeglądu Sportowego tj. w 1998 roku kiedy został Mistrzem Europy w chodzie na 50 km oraz w 2000 roku - kiedy zdobył podwójne mistrzostwo olimpijskie ( na 20 i 50 km). Trzykrotnie zajmował drugie miejsce w tym plebiscycie i dwukrotnie trzecie. Docierają do nas informacje, że w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością ciesz się fitness walking ( szybki marsz bez kijków) i mam nadzieję, że trend ten dotrze również do nas jako jedna z najzdrowszych form ruchu.

Jednak można zauważyć, że powolutku wraca moda na lekką atletykę. Podziela trener tą tezę?

Uważam, że cały czas trwa moda na aktywny tryb życia. W tym wydaje mi się, że zwiększa się zainteresowanie lekkoatletyką. Świadczyć może o tym między innymi to, że w organizowanych w Siedlcach przez WLKS międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych dla szkół im. Henryka Jakimiaka rokrocznie startuje coraz więcej uczestników, a liczba ich w tym roku przekroczyła 1000 osób. Jednak największą popularnością cieszą się biegi uliczne, w których startuje bardzo dużo uczestników.

Ilu zawodników obecnie trenuje chód w barwach WLKS?

W 2017 roku w barwach WLKS Siedlce-Nowe Iganie w zawodach rangi mistrzowskiej startowało 15 zawodników w kategoriach wiekowych od młodzika do młodzieżowca tj. od 14 do 23 roku życia. Część z tych zawodników trenuje systematycznie od wielu lat, a dla części szczególnie z najmłodszej kategorii młodzika są to jedne z pierwszych zawodów w chodzie sportowym. W zależności od posiadanych predyspozycji, uzyskanych wyników oraz chęci do dalszych trudnych treningów będą oni podejmowali decyzję odnośnie  swojej dalszej przygody ze sportem.

Za rok 2016 Łukasz Niedziałek otrzymał główną nagrodę w kategorii Nadzieja Sportowa.  Zapewne w kolejnym plebiscycie znów będzie faworytem?

Nie znam osobiście regulaminu plebiscytu w kategorii Sportowa Nadzieja Roku, dlatego było nam bardzo miło, że Łukasz Niedziałek otrzymał główna nagrodę za 2016 rok - kiedy zdobył tytuł Mistrza Europy w chodzie na 10000m w kat U-18.

Które trofeum minionego roku uzna Pan za najcenniejsze w dorobku Niedziałka?

Moim zdaniem najcenniejszym trofeum Łukasza Niedziałka za 2017 rok jest zdobycie III miejsca w Pucharze Europy  w chodzie sportowym na 10 km w kategorii U-20 (junior).

We włoskim Grosetto młodego zawodnika WLKS dopadł natomiast pech. Niewiele brakowało, a na szyi Pana podopiecznego wisiałby srebrny medal.

Oglądałem start Łukasza w Mistrzostwach Europy w LA w Grosseto ( kat. U-20 chód 10000m) w telewizji internetowej i widziałem, że jeszcze około 450 metrów przed metą był z wyraźną przewagą na drugim miejscu, z czego wszyscy oglądający ze mną bardzo cieszyliśmy się. Niestety z uwagi na pewne błędy techniczne został on w końcówce zdyskwalifikowany. Tym nie mniej start ten świadczy o jego bardzo dużych możliwościach biorąc pod uwagę, że w 2017 roku był zawodnikiem z kat. wiekowej U-18.

Jakie plany na najbliższy czas czekają urodzonego w Żeliszewie  zawodnika?

W 2018 roku najważniejszymi startami dla Łukasza według mnie będą Drużynowe Mistrzostwa Świata w chodzie sportowym, które odbędą się w dniach 5-6.05.2017r w Taicang (Chiny) oraz Mistrzostwa Świata Juniorów w LA, które odbędą się w dniach 10-15.07.2018r. w Tampere (Finlandia). Z pewnością Łukasz będzie jeszcze startował w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Toruniu ( 09-11.02.2018r) w wielo meczu międzypaństwowym w Podebradach ( 7.04.2018r) oraz Mistrzostwach Polski Juniorów w LA we Włocławku (23-25.06.2017r.).

Będzie to rok, w którym Niedziałka przenosi się do kategorii Juniora Starszego. Będzie, to dla Niedziałki wyzwanie, czy trzeba po prostu przyjąć jako naturalną kolej rzeczy?

Łukasz Niedziałek w 2017 roku z powodzeniem startował już w kat. U-20 (junior) między innymi w Mistrzostwach Europy, Pucharze Europy oraz wielomeczu międzypaństwowym w Podebradach i dlatego przejście do tej kat. wiekowej w przyszłym roku nie będzie dla niego niczym nowym. Tym bardziej, że nie zmienia się jeszcze dystans tzn. nadal będzie startował na 10000m. Bardzo ważne jest natomiast, aby do sezonu 2018 był dobrze przygotowany pod kątem zarówno wydolnościowym oraz technicznym .Kluczem według mnie do tego jest takie rozłożenie bodźców treningowych, aby mógł on systematycznie trenować i unikać kontuzji.

Oprócz Niedziałki dobre wyniki osiąga też Robert Goławski, który został wicemistrzem Polski U-20. Kto jeszcze oprócz wymienionej dwójki będzie zasługiwał na wyróżnienie w nadchodzącym czasie?

Trudno obecnie powiedzieć - kto jakie wyniki może osiągnąć w przyszłym roku, ponieważ w sporcie wszystko jest możliwe. Wracając jednak do bieżącego roku, to poza sukcesami Łukasza, który poza wymienionymi pobił również halowy rekord Polski w chodzie na 5000m oraz osiągnął najlepszy wynik w historii w chodzie na 10 km w kat U-18. Wygrał OOM i HMP w kategorii Juniora młodszego, a także zajął  6 miejsce w Mistrzostwach Świata (kat. U-18) rozgrywanych w Nairobi (Kenia) na 10000m. Robert Goławski zajął II miejsce w HMPJ na 5000m i II miejsce w MPJ na 10000m oraz reprezentował nasz klub i Polskę podczas Pucharu Europy w chodzie sportowym. Olga Niedziałek, która zajęła 11 miejsce podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy na 20 km, oraz reprezentowała nas podczas Pucharu Europy w chodzie sportowym już w kat. seniorek w której w bieżącym sezonie ma 3 wynik w Polsce na 20 km, Daniel Chojecki IV m podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w chodzie na 20 km, któremu tylko kontuzja uniemożliwiła zakwalifikowanie się do Młodzieżowych Mistrzostw Europy oraz zdobycie medalu podczas MMP na 20 km.

Jakie jest trenera marzenie odnośnie chodu sportowego? Zapewne medal olimpijski?

Osobiście w latach 1984-1999 wyczynowo trenowałem chód sportowy, ale z różnych względów nie udało mi się wystartować w Igrzyskach Olimpijskich. Dlatego też start któregoś z moich wychowanków w IO byłby spełnieniem moich marzeń ( nie musi być to koniecznie medal olimpijski).

Jak wygląda współpraca siedleckich lekkoatletów z różnych klubów? Czy są wspólne treningi, czy wyjazdy?

Lekkoatleci z siedleckich klubów spotykają się na treningach z uwagi na to, że często trenują na wspólnym stadionie MOSiR-u w Siedlcach. Spotykają się również na zawodach i zgrupowaniach kadrowych.        

Ważnym aspektem w kwestii rozwoju sportowca są finanse. Czy Pana podopieczny może liczyć na stypendium ze strony Miasta? Jak wygląda finansowanie kariery zawodniczej Niedziałka?

Z tego co się orientuję to żaden z zawodników WLKS-u nie otrzymuje stypendium z Urzędu Miasta Siedlce. Niektórzy tylko mogą liczyć na skromne wsparcie klubu i Starostwa Powiatowego.

rozmawiał Sebastian Chmielak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LekkoatletycznyLekkoatletyczny

0 0

Powodzenia Łukasz w kolejnych zawodach i czekamy z niecierpliwością na medal olimpijski. 08:28, 17.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%