Zamknij

Janusz Goławski: Cały czas trwa moda na aktywny tryb życia

21:29, 24.12.2017 | S.C
REKLAMA
Skomentuj

Łukasz Niedziałek jest jedną z największych, siedleckich nadziei na wielką, sportową karierę w wieku seniora. Obecnie zawodnik przygotowuje się do nowego sezonu, a o kończącym się roku, planach na nowy oraz o chodzie sportowym porozmawialiśmy  z trenerem Niedziałka - Januszem Goławskim.

Chód sportowy, to dyscyplina sportu, która wymaga wiele wysiłku, zaangażowania i poświęcenia. Nie jest to chyba najpopularniejsza dziedzina lekkiej atletyki?

Chód sportowy jest trudną konkurencją lekkoatletyczną, ponieważ wymaga połączenia wytrzymałości z techniką. Nie jest jedną z najpopularniejszych konkurencji, ale uważam, że popularność danej konkurencji w dużej mierze zależy od wyników uzyskiwanych przez reprezentujących je zawodników. Chciałbym przypomnieć, że Robert Korzeniowski dwukrotnie był wybierany najpopularniejszym sportowcem w Polsce (nie tylko lekkoatletą) w plebiscycie Przeglądu Sportowego tj. w 1998 roku kiedy został Mistrzem Europy w chodzie na 50 km oraz w 2000 roku - kiedy zdobył podwójne mistrzostwo olimpijskie ( na 20 i 50 km). Trzykrotnie zajmował drugie miejsce w tym plebiscycie i dwukrotnie trzecie. Docierają do nas informacje, że w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością ciesz się fitness walking ( szybki marsz bez kijków) i mam nadzieję, że trend ten dotrze również do nas jako jedna z najzdrowszych form ruchu.

Jednak można zauważyć, że powolutku wraca moda na lekką atletykę. Podziela trener tą tezę?

Uważam, że cały czas trwa moda na aktywny tryb życia. W tym wydaje mi się, że zwiększa się zainteresowanie lekkoatletyką. Świadczyć może o tym między innymi to, że w organizowanych w Siedlcach przez WLKS międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych dla szkół im. Henryka Jakimiaka rokrocznie startuje coraz więcej uczestników, a liczba ich w tym roku przekroczyła 1000 osób. Jednak największą popularnością cieszą się biegi uliczne, w których startuje bardzo dużo uczestników.

Ilu zawodników obecnie trenuje chód w barwach WLKS?
W 2017 roku w barwach WLKS Siedlce-Nowe Iganie w zawodach rangi mistrzowskiej startowało 15 zawodników w kategoriach wiekowych od młodzika do młodzieżowca tj. od 14 do 23 roku życia. Część z tych zawodników trenuje systematycznie od wielu lat, a dla części szczególnie z najmłodszej kategorii młodzika są to jedne z pierwszych zawodów w chodzie sportowym. W zależności od posiadanych predyspozycji, uzyskanych wyników oraz chęci do dalszych trudnych treningów będą oni podejmowali decyzję odnośnie swojej dalszej przygody ze sportem.

W poprzednim roku Łukasz Niedziałek otrzymał główną nagrodę w kategorii Nadzieja Sportowa.  Zapewne w kolejnym plebiscycie znów będzie faworytem?

Nie znam osobiście regulaminu plebiscytu w kategorii Sportowa Nadzieja Roku, dlatego było nam bardzo miło, że Łukasz Niedziałek otrzymał główna nagrodę za 2016 rok - kiedy zdobył tytuł Mistrza Europy w chodzie na 10000m w kat U-18.

Które trofeum minionego roku uzna Pan za najcenniejsze w dorobku Niedziałka?

Moim zdaniem najcenniejszym trofeum Łukasza Niedziałka za 2017 rok jest zdobycie III miejsca w Pucharze Europy  w chodzie sportowym na 10 km w kategorii U-20 (junior).

We włoskim Grosetto młodego zawodnika WLKS dopadł natomiast pech. Niewiele brakowało, a na szyi Pana podopiecznego wisiałby srebrny medal.

Oglądałem start Łukasza w Mistrzostwach Europy w LA w Grosseto ( kat. U-20 chód 10000m) w telewizji internetowej i widziałem, że jeszcze około 450 metrów przed metą był z wyraźną przewagą na drugim miejscu, z czego wszyscy oglądający ze mną bardzo cieszyli się. Niestety z uwagi na pewne błędy techniczne został on w końcówce zdyskwalifikowany. Tym nie mniej start ten świadczy o jego bardzo dużych możliwościach biorąc pod uwagę, że w 2017 roku był zawodnikiem z kat. wiekowej U-18.

Jakie plany na najbliższy czas czekają urodzonego w Żeliszewie Dużym zawodnika?

W 2018 roku najważniejszymi startami dla Łukasza według mnie będą Drużynowe Mistrzostwa Świata w chodzie sportowym, które odbędą się w dniach 5-6.05.2017 r. w Taicang (Chiny) oraz Mistrzostwa Świata Juniorów w LA, które odbędą się w dniach 10-15.07.2018r. w Tampere (Finlandia). Z pewnością Łukasz będzie jeszcze startował w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Toruniu ( 09-11.02.2018r) w wielo meczu międzypaństwowym w Podebradach ( 7.04.2018r) oraz Mistrzostwach Polski Juniorów w LA we Włocławku (23-25.06.2017r.).

Będzie to rok, w którym Niedziałka przeniesie sie do kategorii Juniora Starszego. Będzie, to dla Niedziałki wyzwanie, czy trzeba po prostu przyjąć jako naturalną kolej rzeczy?

Łukasz Niedziałek w 2017 roku z powodzeniem startował już w kat. U-20 (junior) między innymi w Mistrzostwach Europy, Pucharze Europy oraz wielo meczu międzypaństwowym w Podebradach i dlatego przejście do tej kat. wiekowej w przyszłym roku nie będzie dla niego niczym nowym. Tym bardziej, że nie zmienia się jeszcze dystans tzn. nadal będzie startował na 10000m. Bardzo ważne jest natomiast, aby do sezonu 2018 był dobrze przygotowany pod kątem zarówno wydolnościowym oraz technicznym .Kluczem według mnie do tego jest takie rozłożenie bodźców treningowych, aby mógł on systematycznie trenować i unikać kontuzji.

Oprócz Niedziałki dobre wyniki osiąga też Robert Goławski, który został wicemistrzem Polski U-20. Kto jeszcze oprócz wymienionej dwójki będzie zasługiwał na wyróżnienie w nadchodzącym czasie?

Trudno obecnie powiedzieć - kto jakie wyniki może osiągnąć w przyszłym roku, ponieważ w sporcie wszystko jest możliwe. Wracając jednak do bieżącego roku, to poza sukcesami Łukasza, który poza wymienionymi pobił również halowy rekord Polski w chodzie na 5000 m. oraz osiągnął najlepszy wynik w historii w chodzie na 10 km w kat U-18. Wygrał OOM i HMP w kategorii Juniora młodszego, a także zajął  6 miejsce w Mistrzostwach Świata (kat. U-18) rozgrywanych w Nairobi (Kenia) na 10000m. Robert Goławski zajął II miejsce w HMPJ na 5000m i II miejsce w MPJ na 10000m oraz reprezentował nasz klub i Polskę podczas Pucharu Europy w chodzie sportowym. Olga Niedziałek, która zajęła 11 miejsce podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy na 20 km, oraz reprezentowała nas podczas Pucharu Europy w chodzie sportowym już w kat. seniorek, w której w bieżącym sezonie ma 3 wynik w Polsce na 20 km, Daniel Chojecki IV m podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w chodzie na 20 km, któremu tylko kontuzja uniemożliwiła zakwalifikowanie się do Młodzieżowych Mistrzostw Europy oraz zdobycie medalu podczas MMP na 20 km.

Jakie jest trenera marzenie odnośnie chodu sportowego? Zapewne medal olimpijski?

Osobiście w latach 1984-1999 wyczynowo trenowałem chód sportowy, ale z różnych względów nie udało mi się wystartować w Igrzyskach Olimpijskich. Dlatego też start któregoś z moich wychowanków w IO byłby spełnieniem moich marzeń ( nie musi być to koniecznie medal olimpijski).

Jak wygląda współpraca siedleckich lekkoatletów z różnych klubów? Czy są wspólne treningi, czy wyjazdy?

Lekkoatleci z siedleckich klubów spotykają się na treningach z uwagi na to, że często trenują na wspólnym stadionie MOSiR-u w Siedlcach. Spotykają się również na zawodach i zgrupowaniach kadrowych.                                        

Ważnym aspektem w kwestii rozwoju sportowca są finanse. Czy Pana podopieczny może liczyć na stypendium ze strony Miasta? Jak wygląda finansowanie kariery zawodniczej Niedziałka?

Z tego co się orientuję to żaden z zawodników WLKS-u nie otrzymuje stypendium z Urzędu Miasta Siedlce. Niektórzy tylko mogą liczyć na skromne wsparcie klubu i Starostwa Powiatowego.

(S.C)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Życie Siedleckie Sp. z o.o., 08-110 Siedlce, ul. Starowiejska 60, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Życie Siedleckie Sp. z o.o., 08-110 Siedlce, ul. Starowiejska 60 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone