Zamknij

Inwestycja w siedleckim Mostostalu to 100 nowych miejsc pracy

23:30, 05.04.2018 BOŻENA GONTARZ Aktualizacja: 23:39, 05.04.2018
Skomentuj

Firma uruchomiła właśnie nową, 9-metrową linię cynkowniczą. Podniesie ona moce produkcyjne Mostostalu do 8 tys. ton konstrukcji stalowych miesięcznie. Już zatrudniono ok. dodatkowych 50 osób, wkrótce ta liczba się podwoi.

O szczegółach na konferencji prasowej w Mostostalu Siedlce 5 kwietnia opowiadali: prezes Andrzej Hojna, wiceprezes Krzysztof Kołodziejczyk, dyrektor ds. produkcji Bogusław Lipiński i dyrektor ds. handlowych Tomasz Borzęcki. 
Cynkowanie ogniowe to metoda ochrony antykorozyjnej konstrukcji i wyrobów stalowych, która umożliwia ich wieloletnie użytkowanie bez konieczności naprawy powłoki ochronnej. 

W Mostostalu działały od 1978 r. lat dwie linie technologiczne do cynkowania ogniowego o długości 13 i 7 metrów. Obie przeszły niedawno modernizację: większa w 2014, a mniejsza w 2017 roku. Remonty są konieczne, bo do utrzymania cynku w stanie ciekłym konieczna jest temperatura 450 st. Celsjusza. A  to sprawia, że czas użytkowania wanny do cynkowania wynosi ok. 5 lat. Przy pracach modernizacyjnych i najnowszej inwestycji pomagali pracownicy włoskiej firmy Gimeco.

Od kwietnia w siedleckim zakładzie działa trzecia, 9-metrowa linia cynkownicza. Łącznie spółka zainwestowała w nią ok. 10 mln zł. Do jej obsługi zatrudni ok. 100 dodatkowych pracowników. 
Obecnie Mostostal może zabezpieczać przed korozją nawet 8 tys. ton konstrukcji stalowych miesięcznie. W siedleckim zakładzie cynkowane są stalowe konstrukcje budowlane dla przemysłu, handlu, energetyki, rolnictwa, wyroby ślusarskie, elementy infrastruktury drogowej, elementy przyczep i pojazdów samochodowych. Dotychczas Mostostal miał 11-procentowy udziału w polskim rynku tego typu usług. Władze firmy liczą, że dzięki inwestycji zwiększy się on do 14 proc.
Z usług Mostostalu Siedlce korzystają inne spółki grupy Polimex-Mostostal, ale 2/3 zleceń pochodzi od klientów zewnętrznych. Najwięksi to Lotos, elektrownia Turów i elektrociepłownia na Żeraniu. Klienci skorzystać mogą oni z usługi „cynkowanie na poczekaniu” - cały proces realizowany jest w ciągu kilku godzin kilku godzin. Przez siedlecką ocynkownię przeszły m.in. elementy dla rafinerii Lotosu i elektrowni Turów, a w kolejce czekają już konstrukcje dla elektrociepłowni na warszawskim Żeraniu.

(BOŻENA GONTARZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ASSASS

1 0

Super. Każda taka informacja cieszy 14:18, 06.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%