Zamknij

Jak zabezpieczyć podłogę z drewna?

15:37, 19.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:37, 19.03.2018
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Do zabezpieczenia podłogi drewnianej najlepsze będą naturalne preparaty – oleje i woski.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza podłoga zawsze wyglądała nieskazitelnie i naturalnie, warto je właściwie impregnować i chronić. Aby drewniane powierzchnie wyglądały naturalnie, były gładkie i dobrze zabezpieczone przed wodą, najlepiej pokryć je olejem lub woskiem.

Zarówno wosk, jak i olej chronią drewniane parkiety przed niekorzystnymi czynnikami. Można nimi pokryć wszystkie podłogi drewniane, które nie zostały wcześniej zabezpieczone lakierem.

Ogromnym atutem naturalnych środków do impregnacji drewna jest naturalny wygląd materiału, który powlekają. Ponadto bez problemu odnowimy zniszczony fragment podłogi pokrywając go woskiem lub olejem bez konieczności impregnacji całej powierzchni.

Woski czy oleje?

Olej wnika głęboko w strukturę drewna tworząc barierę dla wody i drobnoustrojów. Nie zamyka porów drewna i sprawia, że podłoga jest antystatyczna i odporna na ścieranie.

Natomiast wosk pokrywa drewno cienką, połyskliwą powłoką, która zamyka pory drewna. Dzięki temu podłoga jest gładka i jednocześnie bardziej śliska, jednak po zabrudzeniu czy zachlapaniu wodą mogą pozostać jaśniejsze plamy.

Jak woskować powierzchnie drewniane?

Wyróżniamy woski syntetyczne i naturalne. To substancje stałe nierozpuszczalne w wodzie, o niskiej temperaturze topnienia. Ich gęstość i konsystencja zależą od temperatury.

Woski chronią drewno i zwiększają jego elastyczność. Mają właściwości hydrofobowe, czyli odpychają cząsteczki wody.

Wosk nadaje podłogom drewnianym piękny, naturalny połysk, zabezpieczając przed wnikaniem wody i zabrudzeniami. Ponadto wydziela przyjemny, naturalny aromat.

Woskowanie powierzchni drewnianych oraz listew przypodłogowych zapewnia warstwę ochronną skutecznie je impregnując.

Jak przygotować podłogę do woskowania?

Woskowanie najlepiej sprawdza się na nowych podłogach. Lakierowane podłogi można również zabezpieczyć woskiem, jednak najpierw trzeba zetrzeć starą warstwę. Przed pokryciem podłogi woskiem lub olejem muszą być dokładnie wycyklinowane, gdyż środki te uwypuklają najmniejsze nawet nierówności. W przypadku nierównej powierzchni podłogi przed ostatnim szlifowaniem powinna ona zostać zaszpachlowała.

Z kolei drewniana powierzchnia impregnowana wcześniej woskiem lub olejem nie wymaga szlifowania i można ponownie ją pokryć woskiem lub olejem.

Finalnym etapem przygotowania podłogi do woskowania lub pokrycia olejem będzie dokładne wypolerowanie jej, aby uniknąć efektu wybłyszczenia w niektórych miejscach.

Jak zadbać o drewnianą podłogę?

O ile wygląd podłogi zależy od rodzaju i jakości drewna, z jakiego ją wykonano, o tyle konserwacja powierzchni drewnianych zależy od tego, w jaki sposób zostały zabezpieczone i wykończone.

Proponowane przez firmę drexpol.com.pl podłogi z kolekcji Kährs wyróżniają się najwyższą jakością drewna i wykonania. Aby zadbać o prawidłową konserwację podłóg woskowanych i olejowanych wybierajmy profesjonalne środki do pielęgnacji danego rodzaju podłogi i zapoznajmy się z etykietą. Wówczas unikniemy matowienia podłogi i podkreślimy naturalne piękno drewna, jego barwę i oryginalny rysunek słojów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%