Zamknij

Agregaty chłodnicze - charakterystyka i działanie

08:30, 09.02.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Urządzenia chłodnicze są niezbędne, znajdziemy je przecież w każdym domu, chociażby w postaci lodówki. Trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne gotowanie i przechowywania produktów, które łatwo ulegają zepsuciu. Mowa przede wszystkim o świeżej żywności. Jednym z najważniejszych elementów, który zapewnia odpowiednią pracę urządzeń chłodzących, jest agregat. Na jakiej zasadzie działa i jak wygląda?

Agregat chłodniczy - co to jest?

Agregat nazywany bywa również sprężarką, choć jest to raczej nazwa potoczna, niż fachowa. Jego głównym zadaniem jest generowanie i utrzymywanie niskiej temperatury w środku komory urządzenia chłodniczego (np. zamrażarki przemysłowej czy lodówki). Bardzo ważną rolę odgrywa jego wydajność, która musi zostać dopasowana do przeznaczenia danego urządzenia. Co to oznacza w praktyce? Agregaty zastosowane w domowych lodówkach powinny charakteryzować się niższą mocą od agregatów znajdujących się w mroźniach przemysłowych. Optymalne funkcjonowanie zapewnia połączenie agregatu chłodniczego z termostatem, który będzie wykazywał pomiar temperatury w komorze chłodzącej.

Działanie agregatu chłodzącego

Działanie tego rodzaju urządzenia jest zbliżone do pracy innych urządzeń chłodniczych, jak np. klimatyzacji. W  parowniku, gdzie panuje niska temperatura i jednocześnie niskie ciśnienie, krąży freon czyli czynnik chłodniczy. Freon pobiera energię cieplną od produktów znajdujących się we wnętrzu komory chłodniczej. To właśnie pod wpływem tej energii zaczyna parować. Agregat zasysa czynnik chłodniczy i zwiększa ciśnienie, a także podwyższa temperaturę. Następnie trafia on do skraplacza, gdzie rozpoczyna się proces jego skraplania. W ten sposób oddaje zgromadzoną dotąd energię. Freon przepływa przez specjalny element dławiący, gdzie dochodzi do obniżenia ciśnienia i temperatury skąd trafia ponownie do parownika. Z tego miejsca rozpoczyna się nowy cykl chłodzenia. 

Rodzaje agregatów chłodniczych

W chłodnictwie przemysłowym wyróżnia się kilka rodzajów agregatów chłodniczych. Zalicza się do nich: agregaty absorpcyjne, agregaty wody lodowej i agregaty skraplające. Ich działanie nieznacznie się od siebie różni. Agregaty absorpcyjne wykorzystują gaz ziemny bądź ciepło odpadowe, są przy tym tanie w eksploatacji. Agregaty wody lodowej jak czynnik chłodniczy wykorzystują glikol. Doceniane są zwłaszcza za bezawaryjność, dlatego stosuje się je w zakładach produkcyjnych, centrach handlowych, a niekiedy również w hotelach. Ostatni rodzaj czyli agregaty skraplające cechuje bardzo wysoka wydajność. Świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach, dlatego można znaleźć je m.in. w piwniczkach, chłodniach, barach czy sklepach. Agregaty przemysłowe powinny spełniać najwyższe standardy. Wysokiej jakości urządzenia chłodzące można znaleźć m.in. na http://www.darpin.pl/. Wybór konkretnego rodzaju agregatu powinien zostać uwarunkowany miejscem jego przeznaczenia i funkcjonalnością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%