Zamknij

Przedsiębiorca z długiem w ZUS może mieć problem z ubezpieczeniem chorobowym

11:01, 24.08.2017 Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
Skomentuj

Od 1 stycznia przedsiębiorcy będą przesyłać składki do ZUS jednym, a nie jak do tej pory nawet czterema przelewami. Zmienia się także sposób rozliczania tych wpłat, ponieważ w pierwszej kolejności pokryją one najstarsze zaległości. Zadłużony przedsiębiorca może przez to nie otrzymać zasiłku chorobowego. Na terenie wschodniego Mazowsza dotyczy to 736 osób.

Projekt „e-składka” uprości zasady opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą przekazywać ZUS tylko jeden przelew, który zostanie proporcjonalnie podzielony na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze. W pierwszej kolejności system rozliczy jednak najstarsze zadłużenie, oczywiście o ile takowe istnieje. Pieniędzy zabraknie wtedy na pełne i terminowe pokrycie bieżących składek, przez co przedsiębiorca przestanie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Skutkuje to np. tym, że jeżeli zachoruje, to nie otrzyma zasiłku chorobowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje w najbliższym czasie przestrzec przedsiębiorców przed tym zagrożeniem. W całej Polsce ZUS wyśle w tej sprawie ponad 100 tys. listów do prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie mających zaległości składkowe. W tej liczbie zawiera się także siedlecki ZUS, który wyśle listy do 736 adresatów ze wschodniego Mazowsza. Wszystko po to, aby poinformować zainteresowanych o zmianach w prawie oraz o tym jak uniknąć ich negatywnych konsekwencji. Wystarczy bowiem, że przedsiębiorca spłaci zadłużenie lub wystąpi do ZUS z wnioskiem o rozłożenie go na raty. Każdy, kto podpisze umowę przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, zyska pewność, że wpłaty rozliczą się właściwie, tzn. na składki bieżące i na raty, które powoli spłacą zadłużenie.

ZUS zaprasza również do kontaktu z doradcami ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, które dostosuje do indywidualnej sytuacji dłużnika. Pomoże także w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

(Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%