Zamknij

Do 20 marca trwa nabór FIO-Mazowsze Lokalnie

13:32, 16.03.2017 | ML
REKLAMA
Skomentuj

Do 20 marca można składać wnioski w tegorocznym konkursie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych z terenu województwa mazowieckiego. W ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie wspartych zostanie ok. 150 projektów kwotą ponad 675 tys. zł.

To już czwarta edycja konkursu dedykowana młodym organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z Mazowsza, w którym można uzyskać mikrodotację w wysokości do 5 tysięcy złotych. W ramach tegorocznej edycji programu FIO-Mazowsze Lokalnie czeka ponad 675 tysięcy złotych, z czego aż 65 % środków będzie przeznaczonych na realizację inicjatyw oddolnych, 30% na wsparcie rozwoju organizacji, a ok. 5% na wsparcie samopomocy. Operatorzy planują przyznać około 150 mikrodotacji.

Głównym celem programu jest wsparcie działań, które inicjują współpracę mieszkańców województwa mazowieckiego na rzecz dobra wspólnego, zwiększenie roli inicjatyw oddolnych, animowanie działań samopomocowych, oraz wspieranie organizacji pozarządowych. – Chcemy aby poprzez wsparcie, którego udzielamy – nie tylko finansowe – zwiększało się zaangażowanie organizacji i bezpośrednio samych obywateli w życie publiczne – mówi Daniel Prędkopowicz, koordynator projektu. – To ważne, aby mieszkańcy także małych miejscowości, do których docieramy, czuli że mają możliwość zmieniania otoczenia na lepsze.

Jakie projekty mają szansę na uzyskanie dofinansowania?
– w ramach ścieżki „inicjatywy oddolne”: projekty mieszczące się w sferze pożytku publicznego, które inicjują wspólne przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego w lokalnych społecznościach. Eksperci oceniający wnioski będą zwracać uwagę na cztery główne obszary jak: zaangażowanie lokalnej społeczności, wynikające z projektu dobro wspólne, forma projektowanych działań oraz ich trwałość i spójność.

– w ramach ścieżki „wsparcie grup samopomocowych”: projekty wspierające działania  w zakresie przeciwdziałania społecznemu i zawodowemu wykluczeniu  oraz wyrównania szans.

Działanie grup samopomocowych skierowane jest na pokonywanie chorób, problemów natury psychicznej albo socjalnej, które dotyczą bezpośrednio członków grupy albo ich bliskich. W konkursie wspierane będą projekty, które wnoszą nowe działania i nową jakość do prowadzonych działań. Nie będą finansowane typowe i stałe formy wsparcia dotychczas stosowane w danej grupie. Dzięki temu uczestnicy będą mogli podjąć inicjatywy, na które do tej pory nie mieli środków.

- w ramach ścieżki „rozwój organizacji”: projekty, których celem jest rozwój młodych organizacji (funkcjonujących od dnia zarejestrowania nie dłużej niż 30 miesięcy) – fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych oraz uczniowskich klubów sportowych.

Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.

Co nowego?
To już czwarta edycja konkursu FIO- Mazowsze Lokalnie! Na przestrzeni tych lat wiele się zmieniło: na przykład w 2015 roku wprowadzono lokalne komisje oceniające, a w 2016 wyodrębniono nową ścieżkę „Wsparcie grup samopomocowych”. W tym roku nie ma tak wielkich zmian, ale jest kilka różnic w porównaniu z latami ubiegłymi.

Jedną z głównych grup odbiorców są młode organizacje pozarządowe. Dotychczas, aby ubiegać się o mikrodotację nie mogły być starsze niż 18 miesięcy. Obecnie za młodą organizację operatorzy uznają taką, która w dniu składania wniosku ma mniej niż 30 miesięcy. W tym także, co również jest nowością – stowarzyszenia zwykłe.

Druga zmiana dotyczy premiowania gmin, w których do tej pory nie było prowadzonych działań w ramach FIO-Mazowsze Lokalnie. – Pomimo, że w poprzednich edycjach nie było powiatu, gdzie nie realizowany był choć jeden projekt FIO-Mazowsze lokalnie, to jednak wciąż są gminy, gdzie takich działań brakuje – zauważa Daniel Prędkopowicz. – W związku z tym, za cel postawiliśmy sobie, aby dotrzeć także do tych tzw. „białych plam”. Inicjatywy, które mają być realizowane na terenie gminy, gdzie dotychczas nie było projektów dofinansowanych przez FIO-ML, dostaną 3 dodatkowe punkty. Natomiast w ścieżce „Wsparcie grup samopomocowych” i „Rozwój organizacji” będą za to przyznawane 2 dodatkowe punkty. Operatorzy mają nadzieję, że zachęci to do działania mieszkańców tych gmin.

Lista gmin nieobjętych działaniami FIO-ML 2014-2016 znajduje się w zakładce Do pobrania na stronie www.mazowszelokalnie.pl. Tam również dostępny jest Regulamin, w którym są dokładne informacje na temat kryteriów oceny projektów.

Co wyróżnia FIO-Mazowsze Lokalnie?
Nadal wyróżnikiem programu FIO-Mazowsze Lokalnie pozostaje elastyczność i maksymalne uproszczenie mające na celu unikanie niepotrzebnej formalizacji. Operatorzy dążą do tego, aby wniosek był przyjazny dla osób, które nie mają doświadczenia w pisaniu projektów, a po prostu chcą działać . A zatem wniosek ma formę uproszczonej dwustronicowej fiszki, która ma pozwolić na opisanie działań w sposób krótki i konkretny. Co istotne, w fiszce nie trzeba podawać szczegółowego budżetu oraz harmonogramu. Procedura oceny wzbogacona jest o drugi etap – prezentację pomysłów przed komisją konkursową.

Młode organizacje aplikujące o środki na swój rozwój muszą z kolei przedstawić skrócony plan własnego rozwoju, co będzie podstawą do oceny merytorycznej projektu. Stowarzyszenia i fundacje w tym przypadku nie stają już przed komisją.

Nie zabraknie sprawdzonych zasad
W harmonogramie działań Programu FIO-Mazowsze Lokalnie nie zabraknie sprawdzonych w poprzednim roku rozwiązań. Na każdym etapie realizacji programu operatorzy „FIO-Mazowsze Lokalnie” będą wspierani przez Ambasadorów, którzy na swoje barki przejmą część działań związanych z m.in. dotarciem do lokalnych grup nieformalnych, aktywnym informowaniu i doszkalaniu potencjalnych beneficjentów, a także wezmą udział w ocenach merytorycznych wniosków. Odbywać się będą seminaria w subregionach województwa mazowieckiego, a realizatorzy projektów będą mogli wziąć udział w indywidualnych konsultacjach oraz w dodatkowym Konkursie „Opowiedz o swoim projekcie” na najlepszy materiał promocyjny przeprowadzonych działań.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach informacyjnych i konsultacjach. Szczegóły na www.mazowszelokalnie.pl

Program FIO-Mazowsze Lokalnie wspiera osoby i organizacje, które chcą działać wspólnie na rzecz swojej społeczności. W ciągu minionych trzech lat operatorzy projektu, tj. Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS i Stowarzyszenie Europa i My ocenili ponad 2,2 tys. złożonych wniosków i w konsekwencji wsparli 500 projektów przekazując na ich realizację kwotę pond 2,1 mln złotych.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.mazowszelokalnie.pl

Kontakt telefoniczny: 0801 055 100 lub 22 450 98 73

www.facebook.com/MazowszeLokalnie

(ML)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Życie Siedleckie Sp. z o.o., 08-110 Siedlce, ul. Starowiejska 60, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Życie Siedleckie Sp. z o.o., 08-110 Siedlce, ul. Starowiejska 60 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone