Zamknij

Wirus ASF dotarł do powiatu siedleckiego

14:41, 25.08.2017 INFO: GIW/FOT. BG
Skomentuj

Choroba wystąpiła w miejscowości Drażniew w gminie Korczew, w gospodarstwie utrzymującym 27 świń. Stado zostało wybite.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek, 25 sierpnia, o potwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. To kolejne zachorowania stwierdzone w tym tygodniu. W środę GIW opublikował komunikat mówiący o sześciu ogniskach choroby w województwie podlaskim i lubelskim:

Z komunikatu GIW wynika, że wirus pojawił się na terenie powiatu siedleckiego, w którym dotychczas nie stwierdzono ASF. Ognisko zlokalizowano w gospodarstwie utrzymującym 27 świń w miejscowości Drażniew (gmina Korczew). Zwięrzęta zostały wybite i zutylizowane, wyznaczona zostanie też strefa zapowietrzona i zagrożona.

Łączna liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń wzrosła do 88, z czego 65 z nich potwierdzono w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Systematycznie rośnie też liczba przypadków pomoru u dzików: do tej pory służby weterynaryjne potwierdziły już 453 zachorowania u tych zwierząt. 

Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz transportu trzody po drogach publicznych – to niektóre z obostrzeń obowiązujących na części obszaru powiatów łosickiego i siedleckiego w związku z rozporządzeniem wojewody o zwalczaniu ognisk ASF.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców trzody chlewnej: „Szanowni Państwo! Afrykański pomór świń (ASF) – jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Główna przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Często przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominam o podstawowych zasadach postępowania w celu ustrzeżenia się przed zawleczeniem choroby do swojego gospodarstwa. Proszę o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji:
- nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia,
- utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami oraz miejscami, w których mogły przebywać dziki,
- stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń inwentarskich w których utrzymywane są świnie.
Niedopuszczalne jest skarmianie świń zielonką bądź używania jako ściółki dla świń tegorocznego siana lub słomy - stanowi to zwiększone ryzyko zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń. Za brak stosowania zasad bioasekuracji grożą konsekwencje karnoadministracyjne”.

(INFO: GIW/FOT. BG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%