Zamknij

Członkowie ?grupy garwolińskiej? przed sąd. Za narkotyki.

19:19, 07.02.2017 P.K oprac.JS/Fot. freeimages
Skomentuj

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Siedlcach akt oskarżenia przeciwko – tzw. „grupy garwolińskiej”. Zajmowała się ona produkcją oraz handlem substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi. Na ławie oskarżonych zasiądzie sześciu jej członków - Patryk J., Paweł M., Dawid P., Hubert S., Daniel Sz. oraz Jakub A.

Z ustaleń śledczych wynika, że tzw. grupa „garwolińska” zawiązała się w maju 2009 roku i działała do maja 2016 roku na terenie Garwolina, Warszawy, Górek i innych miejscowościach województwa mazowieckiego. Na jej czele stali Patryk. J. oraz Paweł M. pseudonim „Szczypior”. Obaj mężczyźni na stałe mieszkali w Garwolinie.

Narkotykowy biznes

Grupa zajmowała się produkcją substancji psychotropowych w postaci amfetaminy w znacznych ilościach. W toku śledztwa ustalono, że sprawcy na specjalnie skonstruowanej przez siebie linii technologicznej usiłowali wyprodukować substancję psychotropową w postaci siarczanu amfetaminy o wadze nie mniejszej niż 28,560 kilograma. Produkcja narkotyku została zatrzymana przez interwencję Policji. Linia produkcyjna znajdowała się w domu jednorodzinnym położonym w miejscowości Górki (gmina Garwolin). Podczas przeszukania budynku, na gorącym uczynku produkcji narkotyków zatrzymano dwóch podejrzanych – Huberta S. i Daniela Sz.

Członkowie grupy zajmowali się także handlem substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy, tabletek ekstazy, tabletek MDMA oraz środkami odurzającymi w postaci marihuany. Dystrybucja narkotyków była prowadzona głównie w Garwolinie w lokalach, w których miała działać firma pośrednictwa finansowego oraz punkt ksero i salon gier. W rzeczywistości lokale zostały wynajęte wyłącznie po to, by sprzedawać w nich środki odurzające i substancje psychotropowe.

Co zarzuca się oskarżonym?

Prokurator oskarżył podejrzanych o zakładanie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w tej grupie (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego). Kierownikom grupy grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, a jej członkom – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani oskarżeni zostali także o produkcję i handel znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych (art. 53 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii). Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.

Podejrzanemu Jakubowi A. prokurator zarzucił ułatwienie pozostałym członkom grupy produkcję narkotyków, a także posiadanie przyrządów służących do niedozwolonego wytwarzania substancji psychotropowych. Za przestępstwo z art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 53 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii grozi mu kara grzywny i kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat. Natomiast czyn z art. 54 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeden z mężczyzn – Patryk J., został ponadto oskarżony o posiadanie 292,51 grama prochu stanowiącego istotną część amunicji do broni palnej. Chodzi o przestępstwo z art. 263 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

(P.K oprac.JS/Fot. freeimages)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%